Aktualności
Uwaga! Szkolenie online skierowane do psychologów pracujących w szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z najnowszą wiedzą na temat depresji. Będą mogli dowiedzieć się, jakie są kryteria diagnozy depresji oraz sposoby odróżniania jej od innych zaburzeń, usłyszą o tym, jak depresja wpływa na myślenie, emocje i zachowania. Finalnie, poznają podstawowe narzędzia do pracy z osobą w depresji oraz dowiedzą się, jak wspierać rodziców dzieci i młodzieży w depresji. Szkolenie będzie miało część wykładową oraz warsztatową.
Zapraszamy dyrektorów przedszkoli na spotkanie online poświęcone zasadom rozliczania opłat za wyżywienie dziecka w przedszkolach, zarówno w przypadku, gdy posiłki przygotowuje własna kuchnia jak i firma cateringowa, a także zasad rozliczania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Szkolenie będzie też poświęcone egzekwowaniu naliczonych opłat, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo ekspert prowadzący zajęcia wskaże możliwe źródła finansowania opłat oraz możliwości udzielania ulg w spłacie należności za wyżywienie i wychowanie przedszkolne.
Czytaj więcej: Opłata za pobyt i wyżywienie dziecka w przedszkolu oraz dochodzenie należności
W związku z wprowadzaniem nowych zawodów szkolnictwa branżowego oraz prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy 2024 zapraszamy szkolnych doradców zawodowych oraz zainteresowanych nauczycieli na spotkanie realizowane w ramach projektu
“Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce - ZSK6”
"Zintegrowana Strategia Umiejętności oraz Zintegrowany System Kwalifikacji – narzędzia wdrażania polityki uczenia się przez całe życie”
Czytaj więcej: Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce
Zapraszamy na spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Logopedów działającej w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Specjaliści uczestniczący w organizowanych przez nas szkoleniach mają szansę spotkać się w swoim gronie, by wspólnie podzielić się doświadczeniami, pomysłami, radościami i trudnościami pracy logopedycznej. To czas na lepsze poznanie się, wymianę kontaktów, dogłębne zrozumienie specyfiki pracy logopedy.Spotkanie ma niecodzienną formułę, dającą możliwość innego spojrzenia na doskonalenie zawodowe – będzie ono bowiem prowadzone przez specjalistki z Sieci.
Czytaj więcej: LOGOMEETING – spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Logopedów
Ocenianie uczniów za pomocą stopni od jedynki do szóstki budzi kontrowersje i dyskusje w wielu środowiskach związanych z edukacją. Coraz częściej podkreśla się wady systemu oceniania, który nie daje rzetelnej informacji o umiejętnościach ucznia, jednocześnie nie nadążając za potrzebą przygotowania ucznia do funkcjonowania w dorosłym życiu.
„Królowa Nauk”, jak mówi się o matematyce, to przedmiot wymagający skupienia i systematycznej pracy, co niejednokrotnie stanowi wyzwanie dla nastolatków, podobnie jak zmotywowanie ich do nauki. Są jednak sposoby na pokazanie i udowodnienie, że nauka matematyki ma sens - poprzez wskazanie praktycznego zastosowania „matmy” w życiu codziennym. Szkolenie, które proponujemy nauczycielom matematyki szkół ponadpodstawowych łączy treści teoretyczne związane z nastawieniem uczniów do nauki z praktyczną pracą warsztatową, podczas której wypracujecie Państwo własne przykłady zastosowań matematyki w życiu codziennym oraz sposób ich przekazania uczniom liceów i techników.
Kolejne badania i raporty przedstawiające kondycję fizyczną dzieci i młodzieży pokazują coraz mniejszą wydolność i sprawność ruchową. Tym ważniejsze staje się zachęcanie, inspirowanie i wspieranie uczniów w podejmowaniu aktywności fizycznej, a lekcje wychowania fizycznego są zdecydowanie właściwym miejscem i czasem do takich działań.
Szkolenie, które proponujemy nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w szkołach podstawowych pozwoli Państwu
- zapoznać się z koncepcją Alfabetu Ruchowego,
- ocenić wykształcenie fizyczne ucznia,
- porównać aplikacje do obserwacji i analizy ruchu, które wspierają organizację zajęć wychowania fizycznego,
- zainspirować się sposobami na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej na zajęciach wychowania fizycznego.
Czytaj więcej: Od aktywności fizycznej w szkole do aktywnego życia
Zapraszamy nauczycieli przedszkola oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na kolejne już spotkanie z Metodą Batti Strauss. Uczestnicy I i II części poznawali tańce i zabawy, których już mogą uczyć dzieci w swoich placówkach. Na zajęciach panowała wspaniała, twórcza i pełna radości atmosfera. Zapraszamy na trzecią część, która jest niezależna od poprzednich, ponieważ każda z nich to nauka nowych ćwiczeń. To także nowe materiały metodyczne (płyta CD z opisem), które otrzyma każdy uczestnik.
Czytaj więcej: Metoda Batti Strauss w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Cz. III
Każdy z nas ma dostęp do nielimitowanej ilości informacji, niezależnie od tego, gdzie mieszka i z jakiego domu pochodzi. Jednak… czy to naprawdę powód do radości? Internet zalany jest spiskowymi narracjami, sensacyjnymi pseudo-faktami czy fałszywymi wiadomościami i poradami. Zarówno uczniom, jak i nam bardzo łatwo dać się zmanipulować wiadomościom z sieci. Co więc robić? Zamiast odcinać się od zasobów Internetu, lepiej po prostu zdobyć niezbędną w dzisiejszym świecie kompetencję – czyli umiejętność weryfikowania informacji i reagowania na nie. Dopiero, gdy sami opanujemy umiejętność krytycznego myślenia, będziemy mogli być przewodnikami dla uczniów po współczesnym świecie dezinformacji.
Czytaj więcej: Fake news, czyli edukacja w czasach dezinformacji i AI
Zapraszamy do udziału w szkoleniu poświęconym redukcji stresu. To dwuetapowe spotkanie, które nie tylko poszerzy Państwa wiedzę na temat stresu, ale również dostarczy praktycznych narzędzi do radzenia sobie z nim. W pierwszej części uczestnicy skoncentrują się na zrozumieniu istoty stresu – skąd się bierze, jak wpływa na psychikę, zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Przeanalizują mechanizmy stresu oraz jego wpływ na procesy uczenia się w szkole. Wspólnie poszukają praktycznych strategii radzenia sobie z codziennym stresem. W drugiej części prowadząca zaprosi do praktyki. Zaprezentuje konkretne techniki, które mogą być włączone w codzienne życie, zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Uczestnicy przećwiczą techniki relaksacyjne i medytacyjne, skoncentrują się na aktywności fizycznej jako skutecznym narzędziu redukcji stresu.
POLECAMY!
W ramach VIII Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości niezwykle istotnego wydarzenia społeczno-gospodarczego w kalendarzu Warmii i Mazur, gwarantującego nie tylko cenne dyskusje, ale także inspirujące pomysły i innowacyjne rozwiązania dla przyszłości naszego regionu. Zapraszamy na praktyczne warsztaty STEAM, które są interdyscyplinarnym połączeniem technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Jego charakter pozwala na realizację ciekawych i angażujących zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Czytaj więcej: Warsztaty STEAMowe dla nauczycieli i nauczycielek przedszkolnych
Nauczyciele pracujący obecnie w szkołach to przedstawiciele czterech różnych pokoleń. Znajomość sposobu myślenia i funkcjonowania każdego pokolenia to dobry sposób na właściwą komunikację i rozwiązywanie konfliktów. Analiza Transakcyjna stworzona przez Erica Berne’a w sposób logiczny i kompleksowy wyjaśnia pochodzenie ludzkich zachowań i myśli, prezentując trzy stany JA, które – zgodnie z teorią - są w każdym człowieku.
Czytaj więcej: Komunikacja w pokoju nauczycielskim (z wykorzystaniem Analizy Transakcyjnej)
W związku z potrzebą opracowania i wdrażania standardów ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych proponujemy Państwu konsultacje z radcą prawnym. Mamy nadzieję, że spotkanie umożliwi Państwu uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania i przyczyni się do wyjaśnienia wątpliwości.
Zapraszamy dyrektorów jednostek oświatowych na konsultacje realizowane na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w dniu 29 lutego br. w godzinach 13.00 - 15.15.
Czytaj więcej: Standardy ochrony małoletnich w jednostkach oświatowych- konsultacje
W związku z wprowadzaniem nowych zawodów szkolnictwa branżowego oraz prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy 2024 zapraszamy szkolnych doradców zawodowych oraz zainteresowanych nauczycieli na spotkanie realizowane w ramach projektu
“Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce - ZSK6”
"Zintegrowana Strategia Umiejętności oraz Zintegrowany System Kwalifikacji – narzędzia wdrażania polityki uczenia się przez całe życie”
Czytaj więcej: Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce