Aktualności
Jako nauczyciele jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi, a z tego faktu wynikają określone prawa. Zapraszamy Państwa na szkolenie, podczas którego zostaną omówione następujące zagadnienia:
Status prawny nauczyciela w świetle aktualnych przepisów.
Zakres pojęcia: funkcjonariusz publiczny.
Ochrona prawna funkcjonariusza publicznego.
Prawa i zadania nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego.
Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Warto zadbać o to, aby we właściwy sposób wykorzystywać głos, zgodnie z własnymi możliwościami i predyspozycjami. Kształcenie głosu, usprawnianie narządów zaangażowanych w produkcję dźwięków, a więc narządów: oddechowego, artykulacyjnego, fonacyjnego i słuchowego powinny być elementem pracy każdej osoby pracującej głosem. Szczególnie teraz pod koniec roku szkolnego warto się nauczyć pracy głosem, aby chociaż w tej kwestii odciążyć zmęczony organizm. To będzie też dobra okazja na nauczenie się nowych rzeczy, aby w nowym roku szkolnym stosować poznane już techniki i ćwiczenia.
Umiejętność czytania i pisania to prawdziwy fundament rozwoju dziecka. Natomiast nauczenie dziecka tych kompetencji może stanowić duże wyzwanie, szczególnie w obecnej rzeczywistości, przy wszechobecnej technologii i coraz większej liczbie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zapraszamy Państwa – nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, logopedów, pedagogów i pedagogów specjalnych na szkolenie z przykładami dobrych praktyk, w trakcie którego skupiać się będą Państwo na literze i głosce, znaczeniu prawidłowego głoskowania, atrakcyjnych i efektywnych zabawach uczących liter oraz świadomości fonologicznej jako bazie czytania i pisania.
prowadząca: Ewa Grzelak
Logopeda, terapeuta AAC, terapeuta metody PROMPT, SCERTS, glottodydaktyk, szkoleniowiec MÓWika, wykładowca akademicki. Pracuje z dziećmi z różnymi problemami w komunikowaniu się i używaniu mówienia i języka. W praktyce logopedycznej łączy stosowanie AAC z równoczesnym wspomaganiem mówienia w oparciu o zasady motorycznego uczenia się. Ma misję – upowszechnienie wiedzy na temat diagnozowania dziecięcej apraksji mowy i praktycznych sposobów prowadzenia terapii logopedycznej, stąd też swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się prowadząc swoją stronę internetową oraz spotkania, prelekcje i szkolenia dla rodziców i specjalistów. Jest uznanym specjalistą w kraju, tworzy pomoce terapeutyczne, prowadzi działalność naukową – jest wykładowcą akademickim, w najbliższym czasie odbędzie się premiera jej publikacji naukowej „Komunikacja wspomagająca i alternatywna w praktyce logopedycznej i terapeutycznej” (grudzień 2023). Bierze udział w konferencjach w Polsce i za granicą, np. III Konferencja Naukowo-Edukacyjna „Wspomaganie rozwoju dziecka – podejście interdyscplinarne” w Zielonej Górze – maj 2023; VIII Conferencia Nacional – Brazylia, październik 2022; czy największa konferencja w USA - Apraxia Kids National Conference – Texas, USA, lipiec 2023. Swoją praktykę prowadzi też prywatnie – jest bowiem mamą piętnastoletniego Huberta, chłopca z autyzmem i dziecięcą apraksją mowy, użytkownika AAC.
Zapraszamy nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej, logopedów, pedagogów i pedagogów specjalnych na zajęcia prowadzone na
Termin realizacji szkolenia: 5 czerwca 2024r., godz. 17.00-20.00, Platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Ręka to bardzo ważna i zarazem skomplikowana część ciała, która odpowiedzialna jest za pisanie, kontrolę grafomotoryczną, precyzyjne ruchy i małą motorykę oraz za mechanizmy czuciowe. Wszelkie zaburzenia w zakresie funkcjonowania motoryki małej wpływają negatywnie na cały rozwój dziecka.
Zapraszamy na dwudniowe szkolenie z zakresu terapii ręki. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami terapii ręki i ogólnego wspomagania rozwoju ruchowego dzieci, rozpoznawania objawów obniżonego napięcia oraz nieprawidłowej postawy. Szkolenie pozwoli na zdobycie wiedzy z zakresu tego, jakie są przyczyny prowadzenia terapii ręki i jej cele. Podczas szkolenia zostaną przedstawione sposoby prowadzenia zajęć indywidualnych i grupowych z dziećmi, u których występują problemami w pracy ręki.
Adresaci szkolenia: nauczyciele, pedagodzy specjalni, terapeuci zajmujący się wczesnym wspomaganiem rozwoju, logopedzi oraz osoby pracujące z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
prowadząca: Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz
Absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz terapii pedagogicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego oraz terapii integracji sensorycznej, a także szkolenia z zakresu terapii ręki i terapii neurotaktylnej (I stopień). W codziennej pracy wykorzystuje założenia z różnych metod i opracowuje na ich podstawie plan pracy z dzieckiem. Pracuje z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami, z mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Przygotowuje szkolenia dla terapeutów integracji sensorycznej, rad pedagogicznych czy osób indywidualnych. Jest autorką licznych publikacji w takich czasopismach jak „Życie szkoły”, „Głos Pedagogiczny”, „Charaktery” czy „Integracja sensoryczna w praktyce”. Wykładowca, prelegent, uczestnik wielu konferencji, twórca licznych szkoleń. Jest autorką sensobooka, w którym opisuje gry i zabawy dla dzieci z autyzmem i zaburzeniami ze spektrum. Współpracuje z dużymi firmami, takimi jak Astra czy BIC Polska przygotowując dla nich materiały merytoryczne i szkolenia.
Zajęcia zostaną przeprowadzone w siedzibie Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3.
Termin realizacji szkolenia: 14.06. 2024 r. w godz. 15.00 -19.00
oraz 15.06.2024 w godz. 9:00 – 13:00
Czytaj więcej: Terapia ręki i jej praktyczne wykorzystanie w codziennej pracy dydaktycznej
- rozpoznania tego, co klient wie i umie;
- zgromadzenia dowodów na posiadanie wiedzy i umiejętności;
- przygotowania planów rozwoju na podst. kompetencji rozpoznanych w trakcie bilansu.
Seminarium zostanie poprowadzone przez ekspertki z Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach projektu “Wspieranie dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce (ZSK 6)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
Miejsce realizacji zajęć: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3
W związku z zapytaniami dotyczącymi uczestnictwa w szkoleniach zapraszamy również nauczycieli, którzy chcą wzbogacić swój warsztat pracy o treści związane z pracą z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (w obszarze podanej niżej problematyki).
Umiejętności matematyczne odgrywają istotną rolę w życiu człowieka, nauka matematyki jest więc od samego początku ważnym elementem procesu dydaktycznego. Można te umiejętności rozwijać świadomie już w przedszkolu. Szkolenie, które proponujemy właśnie nauczycielom przedszkola, ma za zadanie zaprezentować wszystkie aspekty dotyczące metody, jaką jest matematyka intuicyjna. Jest to metoda nauki matematyki spójna z Metodą Globalnego Czytania Glenna Domana, a jednocześnie bazująca na całościowym rozwoju dziecka.
Zapraszamy osoby, które są zainteresowane założeniem Klubu w swojej szkole, przedszkolu, świetlicy czy bibliotece oraz początkujących opiekunów KMO do wspólnego eksperymentowania. Zapraszamy wszystkich, dla których stosowanie i rozwijanie metod nauczania i uczenia się inspirowanych nauką, czyli poznawania świata przez samodzielnie prowadzone obserwacje i eksperymentowanie jest ważne. Oferujemy działania w międzynarodowym programie edukacyjnym koordynowanym przez Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Adresaci:
nauczyciele wszystkich przedmiotów, wszystkich typów szkół i placówek (realizujących podstawę programową).
O szkoleniu:
Warsztaty dają możliwość poznania funkcji programu eTwinning dostępnych dla nowych użytkowników lub użytkowników stawiających pierwsze kroki w tym programie.
Czytaj więcej: eTwinning dla nauczycieli - cykl bezpłatnych warsztatów
Dziecko w spektrum autyzmu nie uczy się w taki sam sposób jak inne dzieci. Środowisko szkolne przystosowane jest do „ogółu”, więc pracując z dzieckiem w spektrum autyzmu potrzeba dodatkowych działań, żeby mogło przyswajać wiedzę w typowej klasie szkolnej. Znajomość zasad postępowania z dzieckiem autystycznym może znacznie poprawić jakość jego edukacji, a przede wszystkim wpłynąć na budowanie relacji rówieśniczych i obrazu samego siebie.
Rozwijanie mowy i mówienia to codzienna praktyka nauczycieli dzieci przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej oraz logopedów. Wspieranie tej umiejętności u dziecka wymaga znajomości technik, ale też kreatywności i narzędzi dostosowanych do wieku, możliwości i zasobów dziecka. Szkolenie proponowane nauczycielom dzieci przedszkolnych, edukacji wczesnoszkolnej i logopedom pokaże różnicę między zabawą a zabawkami, zaprezentuje sposoby na motywowanie uczniów do komunikowania się w zabawie oraz zabawy rozwijające mowę i mówienie, a także techniki do wspierania dzieci w mówieniu w życiu codziennym.
UWAGA II EDYCJA SZKOLENIA
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem tematyką szkolenia, proponujemy Państwu jego II edycję.
Logopeda pracując z dzieckiem czy nastolatkiem wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności, by jak najefektywniej pomagać. Znajomość anatomii jest tu niezbędna, by dokładnie rozumieć i rozpoznawać powiązania w obrębie twarzoczaszki oraz zauważyć ewentualne dysfunkcje i wdrożyć działania naprawcze. Fachowa ocena sytuacji i wykonanie specjalnych chwytów czy manipulacji realnie wspiera możliwość osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Szkolenie, które proponujemy LOGOPEDOM ze względu na część warsztatową pozwoli wypracować umiejętności manualne niezbędne do spójnej i wieloetapowej pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach i placówkach.
Czytaj więcej: Dysfunkcje układu stomatognatycznego – współpraca logopedy i fizjoterapeuty
Z czego wynika hejt? Kim jest hejtrer a kim ofiara? Co jako nauczyciele możemy zrobić, aby chronić uczniów przed tym zjawiskiem? Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych na spotkanie online poświęcone zagadnieniu hejtu. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jakie są objawy i sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że młody człowiek doświadcza hejtu. Otrzymają Państwo wskazówki, jak rozmawiać z ofiarą i hejterem, co robić i jak reagować na to zjawisko oraz gdzie szukać pomocy.
Czytaj więcej: Hejt- komentarz, który rani. Jak wspierać ucznia doświadczającego hejtu?
Uwaga! Szkolenie stacjonarne skierowane do nauczycieli współorganizujących proces kształcenia.
Nauczyciel współorganizujący kształcenie wspomaga swoich podopiecznych w dostosowaniu się do otaczającej rzeczywistości szkolnej po to, aby mogli dobrze w niej funkcjonować. Zadania nauczyciela są codziennie inne, gdyż wynikają z bardzo indywidualnych i często bardzo różnych potrzeb uczniów oraz ich sposobu funkcjonowania.
Czytaj więcej: Nauczyciel współorganizujący kształcenie w pracy z uczniem z zespołem Aspergera