Aktualności
Myślenie wizualne i sketchnoting są coraz popularniejsz, a zastosowanie znajdują m.in. w edukacji, w biznesie, przy wyznaczaniu celów czy w życiu codziennym. Sketchnoting to notowanie z elementami wizualnymi. Pozwala szybciej zapamiętać zanotowane treści ze względu na jego atrakcyjną formę. Wyzwala także kreatywność. W czasie warsztatu Myślenie wizualne i – podstawy notowania graficznego dowiemy się, czym jest notowanie graficzne i jak można je wykorzystywać w pracy, nauce oraz codziennym życiu. Nauczymy się rysować proste symbole, rysunki, ikony. Uczestnicy warsztatu stworzą swoje pierwsze notatki graficzne, które będą mogli zastosować w codziennej pracy lub nauce.
Czytaj więcej: Myślenie wizualne I - podstawy notowania graficznego
Zajęcia dla nauczycieli wchodzących do zawodu to propozycja dla osób, które chcą poczuć, że są „pod skrzydłami”, potrzebują wyjaśnienia mechanizmów funkcjonowania szkoły, chcą wiedzieć na co mogą liczyć, czego unikać a na co uważać, wreszcie – chcą stworzyć taki styl własnej pracy, by stawać się coraz efektywniejszym, a przy tym świadomym swoich zasobów nauczycielem. Ze względu na zamkniętą grupę uczestników zostaną Państwu zagwarantowane poufność i bezpieczeństwo, a bycie razem w tej samej sytuacji – na początku drogi zawodowej – da poczucie wspólnoty i będzie sprzyjać dobrym relacjom. Formuła stacjonarna pozwala na efektywną komunikację i wypracowanie zdrowych strategii, a cykliczność zajęć gwarantuje efekty, które będą odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu zajęć.
Zapraszamy chętnych nauczycieli do uczestnictwa w kursie kwalifikacyjnym nadającym uprawnienia do zajmowania stanowiska dyrektora i innych stanowisk kierowniczych w jednostce oświatowej. Kurs adresowany jest do nauczycieli zainteresowanych nabyciem wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania w oświacie. Zalety kursu organizowanego przez OCEN:
- Program ministerialny, dający wiedzę i uprawnienia – tożsame z uprawnieniami po studiach podyplomowych w tym zakresie.
- Cena 2000 zł, konkurencyjna do kosztu studiów podyplomowych.
- Liczba godzin dydaktycznych 220.
- Wykwalifikowana i doświadczona kadra.
- Konsultacje z prowadzącymi zajęcia.
- Możliwość płatności w ratach.
Warunkiem niezbędnym uczestnictwa w kursie jest ukończenie studiów magisterskich. Zajęcia rozpoczną się w październiku 2024 a zakończą w czerwcu 2025.
O szczegółowym harmonogramie kursu powiadomimy w połowie września 2024 r.
Miejsce realizacji zajęć: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Turowskiego 3 - wejście główne do budynku Szkoły Podstawowej nr 12, II piętro.
Termin składania zgłoszeń upływa z dniem 13 września 2024 r.
Czytaj więcej: Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą
Wielospecjalistyczna Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia to dokumentacja, jaką każda szkoła ma obowiązek prowadzić, gdyż z jednej strony jest sprawdzana przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny, a z drugiej strony ogromnie ważne jest, by uczniowie otrzymali takie wsparcie i możliwość rozwoju, jakich realnie potrzebują. Kluczowy jest pierwszy etap - stworzenie tego dokumentu. Nie tylko ma on być zgodny z przepisami prawa, ale też powinien być tak napisany, aby jak najlepiej zaplanować zaspokojenie potrzeb uczniów.
Które przepisy dokładnie regulują tę dokumentację? W jaki sposób przygotować WOPFU? Jak zdobyć niezbędne informacje? Jak zapisać poszczególne kwestie? Jak krok po kroku napisać cały dokument? Co można, a czego nie trzeba wpisywać?
Czytaj więcej: WOPFU - od przepisów prawa do praktycznej realizacji
Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny to drugi z dokumentów ściśle związanych z funkcjonowaniem i rozwojem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w środowisku szkolnym. Podlega sprawdzaniu przez organy sprawujące nadzór pedagogiczny, ale też ściśle wyznacza sposób i metody wsparcia uczniów.
Jakie przepisy regulują tę dokumentację? Jak ją poprawnie przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Które zapisy są odpowiednie? Co można, a czego nie trzeba wpisywać?
Czytaj więcej: IPET - od przepisów prawa do praktycznej realizacji
Wychowawstwo – to jest trud i wyzwanie. To wiele obowiązków i dodatkowych zadań. To nie tylko przyjmowanie uwag od innych nauczycieli, organizowanie zebrań z rodzicami i wpisywanie oceny zachowania…To dużo więcej. Wychowawca/wychowawczyni często bywa drugi/ druga po rodzicu, między nim/nią a wychowankami rodzi się więź, są emocje, przeżycia…Ta rola jest wielowymiarowa: trzeba być negocjatorem, psychologiem, trenerem, coachem, sędzią, adwokatem, opiekunem, policjantem (dobrym) i przyjacielem. Dlatego uważamy, że nauczyciele, którzy dostają wychowawstwo, powinni otrzymać wsparcie. Zapraszamy na cykl szkoleń wszystkich nauczycieli, którzy zaczynają pracę jako wychowawca i tych, którzy rozpoczynają kolejny roku pełnienia tej roli. Zorganizujemy dla Państwa inspirujące warsztaty, webinaria z ciekawymi ludźmi, czekają nas między innymi spotkania z (nie)zwykłym wychowawcą – Anną Konarzewską, autorką książek ze scenariuszami godzin wychowawczych.
Na pierwsze spotkanie online z Anną Konarzewską zapraszamy już 18 września 2024 r. (środa) o godzinie 17.00.
Zaczął się kolejny rok szkolny, w którym następni uczniowie będą się przygotowywać do egzaminu maturalnego. Egzamin z języka obcego składa się i z części pisemnej i ustnej, a dodatkowo wielu uczniów wybiera też język obcy na poziomie rozszerzonym. Nauczyciel na lekcjach ma zatem za zadanie przygotować młodzież do trzech różnych części egzaminu. Aby wspomóc to przygotowanie zapraszamy Państwa – nauczycieli języków obcych ze szkół ponadpodstawowych na szkolenie, na którym zostaną przestawione
- praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania uczniów do matury z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym,
- typowe błędy popełniane przez uczniów przy uzupełnianiu zadań i pisaniu wypowiedzi pisemnej,
- kwestie związane z rozwijaniem środków językowych,
- sprawdzone metody pracy z uczniami nad wypowiedziami pisemnymi.
Czytaj więcej: Praktyczne sposoby na przygotowanie uczniów do matury z języka obcego
UWAGA! Na prośbę osób, które nie mogły uczestniczyć w I edycji, powtarzamy szkolenie.
Logopeda pracując z dzieckiem czy nastolatkiem wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności, by jak najefektywniej pomagać. Znajomość anatomii jest tu niezbędna, by dokładnie rozumieć i rozpoznawać powiązania w obrębie twarzoczaszki oraz zauważyć ewentualne dysfunkcje i wdrożyć działania naprawcze. Fachowa ocena sytuacji i wykonanie specjalnych chwytów czy manipulacji realnie wspiera możliwość osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Szkolenie, które proponujemy LOGOPEDOM ze względu na część warsztatową pozwoli wypracować umiejętności manualne niezbędne do spójnej i wieloetapowej pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach i placówkach.
Czytaj więcej: Dysfunkcje układu stomatognatycznego – współpraca logopedy i fizjoterapeuty
Temat asertywności człowieka to nie jest temat nowy. Ale gdy popatrzymy na ten aspekt pracy nauczyciela przez pryzmat stawiania i przestrzegania granic, sprawa nie wydaje się już taka prosta. Trudno jest bowiem w pracy nauczyciela zachować pewien balans szkoła-dom, a przez to utrzymywać taką przestrzeń dla siebie, aby relacje z uczniami i ich rodzicami nie naruszały jej.
Szkolenie, które Państwu proponujemy, w profesjonalny sposób wesprze Państwa w rozumieniu gdzie się granice zaczynają, a gdzie kończą i jakie są dla nich największe zagrożenia. Dowiedzą się Państwo jak i kiedy reagować na naruszenie granic i jaka jest zależność między granicami a emocjami. Wreszcie – jak kwestia granic przekłada się na sytuacje konfliktowe i kompromisowe.
Zapraszamy kadrę kierowniczą szkół i placówek oświatowych na szkolenie, podczas którego nasz ekspert wyjaśni:
- Jakie są istotne zmiany w przepisach prawa oświatowego i jak dostosować organizację pracy i dokumentację w szkole/ placówce?
- Jakie obszary działania szkoły/ placówki wymagają w danym roku szkolnym szczególnej uwagi dyrektora i wprowadzenia skutecznych rozwiązań?
- Jak wykorzystać wnioski z nadzoru pedagogicznego z minionego roku szkolnego do planowania pracy szkoły/ placówki na kolejny rok?
- Jak uwzględnić kierunki polityki oświatowej i wymagania wobec jednostek systemu oświaty w planowaniu nadzoru pedagogicznego?
Termin realizacji szkolenia: 5 września 2024 r., godz. 14.00 – 16.30, platforma Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Czytaj więcej: Planowanie nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2024/2025
Zapraszamy nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej na warsztaty ze znaną już olsztyńskim nauczycielkom Katarzyną Weręgowską. Tym razem zapozna Państwa z metodą Carla Orffa.
Carl Orff to kompozytor, pedagog i dyrygent. Opracował własną metodę wychowania muzycznego dzieci, której głównym elementem jest śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych (tzw. instrumentarium Orffa, w skład którego wchodzą: bębenki, tamburyna, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki melodyczne).
Kształtowanie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów oraz budowanie dobrych relacji w klasie to kluczowe zadania nauczyciela, które mają wpływ na atmosferę w szkole, a także na wyniki edukacyjne i rozwój emocjonalny uczniów.
W czasie szkolenia omówimy poniższe zagadnienia:
- Nauczyciel jako wzór, czyli modelowanie zachowań społecznych u uczniów.
- Rozwijanie empatii. W jaki sposób rozwijać empatię u dzieci?
- Umiejętności komunikacyjne, jako klucz do dobrych relacji w szkole i w życiu.
- Budowanie współpracy i zaufania w grupie rówieśniczej.
- Integracja zespołu klasowego.
- Zarządzanie swoimi emocjami.
Joga daje dzieciom możliwość:
rozwoju świadomości ciała, budowania lub poprawiania kontaktu z jego potrzebami, poprawy koncentracji i nauczenia się dłuższego skupienia uwagi, świadomego relaksowania się, poprawy elastyczności: u najmłodszych dzieci zachowuje naturalną w ich wieku giętkość mięśni i zakres ruchomości stawów, zaś u starszych niweluje skutki długotrwałego siedzenia.
Zbliża się koniec roku szkolnego a tym samym czas sprawozdań, informacji zwrotnych, ocen i wniosków. Jak efektywnie podsumować podjęte działania, aby wynikające z nich wnioski i rekomendacje wpłynęły na podniesienie jakości pracy jednostki?
Zapraszamy dyrektorów szkół i przedszkoli na szkolenie, podczas którego zostaną omówione kwestie związane z podsumowaniem pracy jednostek w świetle przepisów i praktyki edukacyjnej. W trakcie zajęć przedstawimy Państwu przykłady rozwiązań dotyczących:
- sprawozdania z nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2023/ 2024,
- wniosków z nadzoru pedagogicznego,
- wniosków z nadzoru dotyczących kierunków polityki oświatowej państwa,
- planu rady analitycznej podsumowującej pracę szkoły/ przedszkola,
- planów, w tym planu pracy szkoły/ przedszkola, zespołów przedmiotowych, wychowawcy klasy i wynikających z nich sprawozdań,
- informacji o działaniach szkoły/ przedszkola,
- analizy najczęściej pojawiających się błędów w ocenianiu.
Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z sześcioma partycypacyjnymi metodami pracy z radą pedagogiczną (do wykorzystania do pracy na analitycznym posiedzeniu rady pedagogicznej) oraz otrzymają pakiet materiałów związanych z tematyką spotkania- osobno dla szkół i osobno dla przedszkoli.
Czytaj więcej: Podsumowanie pracy szkoły/ przedszkola w roku szkolnym 2023/ 2024