Aktualności
W związku z ciągle aktualnym problemem uzależnienia młodzieży od środków psychoaktywnych proponujemy nauczycielom szkół podstawowych oraz młodszych klas szkół ponadpodstawowych (prowadzonych przez Miasto Olsztyn) udział w przedsięwzięciu pod nazwą „Narkotyki To Mnie NIE Kręci”.
W ramach projektu oferujemy:
- 10-modułowe szkolenie w formule online (dostęp do szkolenia nastąpi w grudniu br. i będzie aktywny do marca 2024 r.);
- scenariusze zajęć z zakresu profilaktyki;
- karty pracy dla uczniów;
- materiały multimedialne;
- plakaty profilaktyczne.
Zainteresowanych nauczycieli prosimy o zgłoszenie się w terminie do 22 listopada br. za pośrednictwem
Zapraszamy!
zespół OCEN
W związku z trwającą w Ukrainie wojną a także z powodów polityczno- ekonomicznych niemal w każdej klasie w polskiej szkole są uczniowie, dla których język polski jest obcym językiem. Wiemy, że nie można uczyć ich tak samo jak dzieci, dla których polski jest językiem ojczystym. Jak to robić ? Zapraszamy na szkolenie, w czasie którego prowadząca przekaże wiele cennych wskazówek, między innymi jak rozwijać kompetencje językowe dzieci obcojęzycznych, aby mogły z powodzeniem uczyć się w języku polskim.
Czytaj więcej: Jak uczyć języka polskiego dzieci i młodzież pochodzącą z Ukrainy, Białorusi i Rosji?
Do niedawna naukowcy zajmowali się głównie depresją u osób dorosłych. Obecnie zaburzenie to jest jednym z poważniejszych problemów psychicznych dzieci i młodzieży. W szkole młodzi ludzie spędzają dużą część dnia, więc to w szkole mogą zostać zauważone pierwsze symptomy depresji. Jakie objawy powinny niepokoić nauczycieli? Jakie powinni podjąć działania? Jak przeciwdziałać?
Nowoczesne technologie zmieniają edukację w tempie przyspieszonym; usprawnienia komunikacyjne i media cyfrowe stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne formy transmitowania wiedzy. W środowisku oświatowym i naukowym zagościły wątpliwości o rolę i powinności dydaktyczne w ramach powszechnego kształcenia. Czy chatboty zastąpią nauczycieli? Dlaczego sztuczna inteligencja wciąż jest „sztuczna”? I jak będzie wyglądała szkoła przyszłości? Zapraszamy na spotkanie z prof. UAM dr hab. Jackiem Pyżalskim.
Czytaj więcej: Czy generatywna sztuczna inteligencja zniszczy edukację?
Znajomość anatomii w pracy logopedy jest niezbędna, by dokładnie rozumieć powiązania w obrębie twarzoczaszki, a fachowe wykonanie specjalnych chwytów czy manipulacji realnie wspiera możliwość osiągnięcia zamierzonych rezultatów terapeutycznych.
Szkolenie, które proponujemy logopedom, pozwoli ze względu na część warsztatową wypracować umiejętności manualne niezbędne do spójnej i wieloetapowej pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach i placówkach.
Czytaj więcej: Dysfunkcje układu stomatognatycznego – współpraca logopedy i fizjoterapeuty”
Zapraszamy dyrektorów jednostek oświatowych na szkolenie stacjonarne realizowane w OCEN 24 listopada br. w godzinach 12.00 – 17.00
Celem szkolenia jest poznanie tzw. nowego systemu informacji oświatowej w praktyce ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzania informacji dotyczących nauczycieli specjalistów. Zajęcia zostaną zrealizowane na rzeczywistej (szkoleniowej) aplikacji nowego SIO.
Czytaj więcej: Wprowadzanie danych do Systemu Informacji Oświatowej
Wspomaganie wychowawczej roli rodziny nie jest możliwe bez właściwego rozpoznania sytuacji rodzinnej, w jakiej funkcjonują dzieci i młodzież. Umiejętność odpowiedniego zrozumienia kontekstu, dobrania metod czy form współpracy jest ważne ze względu na oczekiwane efekty terapii, gdyż te przekładają się i na wychowawczą sprawczość rodziny i na rozwój dzieci i młodzieży.
Na spotkaniu zostaną poruszone następujące zagadnienia: siatka pojęciowa, kto kogo ocenia i kiedy, formalne warunki oceny, kryteria oceniania, ocena pracy nauczyciela w świetle aktualnego awansu zawodowego. Przewidujemy również sesję pytań i odpowiedzi. Zapraszamy dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek 15 listopada 2023 r. w godzinach 13.00 – 14.30 na zajęcia prowadzone na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Czytaj więcej: Ocena pracy nauczyciela w świetle zmian awansu zawodowego w 2023 r.
Na zajęciach zostaną omówione podstawy prawne awansu zawodowego nauczyciela początkującego. Przedstawimy charakterystykę zadań wykonywanych przez nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu. Poruszymy temat oceny pracy nauczyciela i jej znaczenie w procedurze uzyskiwania stopnia nauczyciela mianowanego. Zaprezentujemy zadania mentora i dyrektor szkoły jako osób wspomagających nauczyciela początkującego.
Czytaj więcej: Zadania nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu
Metoda Design Thinking powstała, by stosować ją w biznesie, ale z powodzeniem od kilku już lat wdrażana jest do pracy w szkole. Metoda ta świetnie wpasowuje się w kształtowanie wszystkich czterech kompetencji przyszłości: kreatywności, kooperacji, komunikacji i krytycznego myślenia. Stosowanie jej wpływa więc znacząco na rozwój i funkcjonowanie dzieci i młodzieży, przyczynia się do wzrostu poczucia sprawczości, daje przestrzeń do stworzenia innej jakości relacji nauczyciel-uczeń.
Czytaj więcej: Design Thinking drogą do kreatywności i współpracy między uczniami
Wyniki badań związane ze stanem psychicznym młodzieży wskazują na duży odsetek uczniów w Polsce wymagających specjalistycznego wsparcia. Wszelkie działanie podejmowane w celu doskonalenia kompetencji pracy z młodym człowiekiem w trudnych dla niego momentach zwiększają szanse skutecznego wsparcia.
Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania® to metoda czytania sylabami i jeden z elementów terapeutycznych Metody Krakowskiej®. Opiera się ona na wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, najnowszych badaniach neuropsychologicznych i wieloletniej praktyce terapeutycznej prof. Jagody Cieszyńskiej, która jest twórczynią tej metody. Szkolenie, które Państwu – Logopedom – proponujemy pokaże w formie warsztatowej m. in. zasady rozpoznawania i odczytywania samogłosek, wyrazów dźwiękonaśladowczych, sylab otwartych oraz czytania sylab zamkniętych czy sposoby na samodzielne czytanie tekstów, a także przedstawi ćwiczenia ogólnorozwojowe wspierające naukę czytania.
Czytaj więcej: Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania® Metodą Krakowską
Model STEAM w edukacji oznacza połączenie pięciu dziedzin, którymi są:
- S – Science – nauka
- T – Technology – technologia
- E– Engineering – inżynieria
- A– Arts – sztuka
- M– Mathematics – matematyka
Praca z uczniami w modelu STEAM to nie tylko multidyscyplinarne wyzwanie, to również analiza rzeczywistości na wielu płaszczyznach i łączenie sfer na pierwszy rzut oka nie do połączenia. Efekty takiej aktywności są zaskakujące, a przy tym pobudzają motywację uczniów do nauki przedmiotów ścisłych, uczą analitycznego i kreatywnego myślenia, rozwijają umiejętność współpracy,
Zapraszamy nauczycieli i uczniów klas maturalnych na spotkanie online z dr inż. Konradem Nowakiem, prodziekanem ds. kształcenia Wydziału Nauk Technicznych. Adiunktem w Katedrze Inżynierii Systemów.
Podczas trwania spotkania zostanie przybliżona oferta dydaktyczna Wydziału Nauk Technicznych skierowana do tegorocznych maturzystów. Pan doktor opowie, z czym wiąże się studiowanie na określonych kierunkach oraz dlaczego warto wybrać właśnie Kortowo i Wydział Nauk Technicznych. Jakie są perspektywy po ukończeniu studiów na Wydziale oraz na co warto zwrócić uwagę już od pierwszego roku studiów (niezależnie od wybranego kierunku, czy uczelni).