W związku z kondycją psychiczną dzieci i młodzieży codziennie w szkołach podejmowane są interwencje kryzysowe. Niejednokrotnie takie działania są z udziałem nie tylko pedagogów czy psychologów, ale nas – nauczycieli i wychowawców -  nie ma bowiem czasu na czekanie na pomoc. Ponieważ nie jesteśmy specjalistami, często zadajemy sobie pytania:

Jak taka interwencja powinna wyglądać?

Jak zadziałać profesjonalnie i bez lęku?

Co powiedzieć, a czego nie?

Jak sobie poradzić emocjonalnie z taką sytuacją?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała do publicznej wiadomości Sprawozdania z egzaminów ósmoklasisty oraz maturalnego przeprowadzonych w 2023 r. Proponujemy wsparcie w zakresie doskonalenia kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli w obszarze przeprowadzania analizy wyników egzaminów zewnętrznych – ósmoklasisty oraz maturalnych z zastosowaniem pakietu narzędzi do analizy, interpretacji i wykorzystania osiągnięć edukacyjnych uczniów.

Jakie są najważniejsze uregulowania prawne dotyczące oceniania? Jak przeprowadzać zgodne z przepisami prawa ocenianie uczniów oraz jakie zapisy w tym zakresie powinien zawierać statut szkoły? Zapraszamy dyrektorów szkół i nauczycieli na szkolenie online, które zostanie zrealizowane na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w dniu 25 października 2023 r. w godzinach 17.00 – 21.00.

Przemoc wobec dzieci w obecnych czasach ma bardzo różne oblicza – przemoc domowa, rówieśnicza, w domu, szkole, sieci. Dodatkowo może ona w różnorodny sposób wpłynąć na dziecięce  zachowania. Niezmiennie to właśnie nauczyciele spędzający tak dużo czasu w ciągu dnia wśród uczniów i uczennic mają wiele obserwacji zachowań. Nie oznacza to jednak, że potrafią wychwycić wszystkie tego typu zachowania, tym bardziej, że są one zależne od takich czynników jak wiek, charakter czy sytuacja domowa dziecka. 

Jak wzmacniać wewnętrzną motywację do zmiany w oparciu o mocne strony ucznia? Jakimi konkretnymi narzędziami dysponuje Metoda Dialogu Motywującego, dzięki którym wiemy dokładnie, jak postępować i jak budować rozmowę mającą na celu wydobycie wewnętrznych zasobów naszego rozmówcy?

Zapraszamy psychologów i pedagogów z poradni psychologiczno – pedagogicznych, szkół, placówek opiekuńczych i wychowawczych, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w zakresie szeroko rozumianej pracy z rodzicami i opiekunami. Ukończenie szkolenia daje uprawnienia do prowadzenia zajęć z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami i możliwość weryfikacji przez ORE (ewaluacja zewnętrzna) celem umieszczenia na liście rekomendowanych przez ORE realizatorów.

Przemoc w obecnych czasach ma bardzo różne oblicza – przemoc domowa, rówieśnicza, w domu, szkole, sieci. Dodatkowo może ona w różnorodny sposób wpłynąć na nastoletnie zachowania. Niezmiennie to właśnie nauczyciele spędzający tak dużo czasu w ciągu dnia wśród uczniów i uczennic mają wiele obserwacji zachowań. Nie oznacza to jednak, że potrafią wychwycić wszystkie tego typu sytuacje, tym bardziej, że są one zależne od takich czynników jak wiek, charakter czy sytuacja domowa ucznia.

Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Fundacja Warszawski Instytut Bankowości zapraszają dyrektorów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w bezpłatnym seminarium online, które odbędzie się 25 października 2023 roku o godz. 17.30 na platformie ClickMeeting.

Temat motywacji uczniów do nauki przewija się w rozmowach codziennych, publikacjach i szkoleniach. Nic dziwnego – od kilku lat ta trudność ma coraz szerszy wymiar, nauczyciele próbują więc różnorodnych sposobów, aby jak najefektywniej pracować z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty, które Państwu proponujemy łączą motywację nauczyciela z motywacją ucznia, by wspólnie i spójnie funkcjonować w szkole.

 

Zeszłoroczna kampania profilaktyczna „Przemoc boli”, którą Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli prowadziło pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna znalazło wielu odbiorców i uczestników wśród olsztyńskich szkół podstawowych, a echa gali podsumowującej działania i rozdanie nagród rozbrzmiewały długo po uroczystości. W bieżącym roku szkolnym pragniemy nadal wspomagać szkoły i placówki, skupiając się na wsparciu zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania Dzieci, Młodzieży i Nauczycieli. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń, które Państwu – Nauczycielom. Pedagogom i Psychologom dedykujemy pod wspólnym hasłem „JA W SZKOLE”.

W minionym roku szkolnym Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowało spotkanie Profilaktyka raka piersi - lepiej zapobiegać niż leczyć. Rozmawialiśmy na nim z lekarzami, psychologami klinicznymi oraz Amazonkami na tematy związane z przeciwdziałaniem tej coraz bardziej powszechnej w naszym kraju chorobie. W bieżącym roku szkolnym w Miesiącu Świadomości Raka Piersi - Różowym Październiku proponujemy udział nauczycielom uczącym wychowania do życia w rodzinie, biologii oraz wychowawcom klas zajęcia z zakresu stosowania najprostszej metody profilaktyki tj. regularnego wykonywania samobadania piersi. Ta nieskomplikowana czynność powinna być znana wszystkim kobietom, również tym młodym, czyli uczennicom naszych szkół. Porozmawiamy również o celowym wykonywaniu badań oraz o metodzie Bethezda i nowoczesnej ocenie cytologii molekularnej płynnej dostępnej już w Olsztynie.

We współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii zapraszamy na zajęcia prowadzone przez doświadczonych trenerów komunikacji i zarządzania zespołem. Na szkoleniu na nowo odkryjesz :

  • jak motywować i inspirować uczniów;
  • czym jest proces grupowy;
  • jak udzielać informacji zwrotnej;
  • jak zarządzać stresem.

Przemoc w obecnych czasach ma bardzo różne oblicza – przemoc domowa, rówieśnicza, w domu, szkole, sieci. Dodatkowo może ona w różnorodny sposób wpłynąć na nastoletnie zachowania. Niezmiennie to właśnie nauczyciele spędzający tak dużo czasu w ciągu dnia wśród uczniów i uczennic mają wiele obserwacji zachowań. Nie oznacza to jednak, że potrafią wychwycić wszystkie tego typu sytuacje, tym bardziej, że są one zależne od takich czynników jak wiek, charakter czy sytuacja domowa ucznia.

Zapraszamy nauczycieli nastolatków – uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych na szkolenie online, które ma celu dokładne określenie rodzajów zachowań, na które warto zwrócić uwagę, by jak najszybciej zareagować i wesprzeć nastolatka w potrzebie.

Terapia manualna w logopedii oznacza wykorzystanie technik fizjoterapeutycznych, takich jak specjalne chwyty czy manipulacje, dzięki którym logopeda ma szanse wpłynąć na różne aspekty, takie jak: poprawa połykania u pacjentów borykających się z dysfagią, regulacja ślinienia, zwiększenie wydajności oddechowej, torowanie ruchów niezbędnych do gryzienia i żucia, wpływanie na tkanki miękkie w celu spionizowania języka, wstępna ocena i łagodzenie dolegliwości bólowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.