Aktualności
Na zajęciach poznasz zaawansowane sposoby edytowania zdjęć, publikowania i udostępniania oraz dodawania animacji do swoich projektów. Dowiesz się jak tworzyć filmy w Canvie, korzystać ze sztucznej inteligencj oraz aplikacji zintegrowanych z Canvą.
Zapraszamy na warsztaty prowadzone na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w dniu 28 lutego 2024 r. w godzinach 16.00 –20.00.
Giełkot to specyficzne zaburzenie mowy, określane jako centralne zaburzenie płynności mowy, oddziałujące na czytanie, pisanie, poczucie rytmu a nawet zachowanie dziecka czy młodego człowieka. Szkolenie, które dedykujemy logopedom, przedstawi rodzaje giełkotu, cechy charakteryzujące mowę osoby z giełkotem, wyjaśni proces stawiania diagnozy i zaprezentuje narzędzia stosowane w tym procesie. Wartością dodatkową szkolenia jest połączenie teorii z praktyką poprzez pokazanie konkretnych przypadków (case study).
Zapraszamy osoby, które są zainteresowane założeniem Klubu w swojej szkole, przedszkolu, świetlicy czy bibliotece oraz początkujących opiekunów KMO do wspólnego eksperymentowania. Działania pod egidą Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak założyć i prowadzić klub. Jak wprowadzić dzieci w świat nauki – nie bojąc się nieznanego i mając odwagę stawiać najbardziej wymagające pytania. W klubie każde dziecko może się rozwijać – jeśli tylko ma ciekawość, głowę pełną pytań – jest w klubie!
Co najważniejsze, uczestnicy warsztatów będą mogli poczuć na własnej skórze, co oznacza eksperymentowanie w KMO z zastosowaniem metody badawczej. Będzie wiele doświadczeń, sporo radości i dobrej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=YzQVFFad_O4
Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli 24 lutego 2024 r. w godzinach 9.00 – 16.00 na zajęcia stacjonarne prowadzone w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli ul. Turowskiego 3.
Zapraszamy chętnych nauczycieli do uczestnictwa w kursie kwalifikacyjnym nadającym uprawnienia do zajmowania stanowiska dyrektora i innych stanowisk kierowniczych w jednostce oświatowej. Kurs adresowany jest do nauczycieli zainteresowanych nabyciem wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania w oświacie. Zalety kursu organizowanego przez OCEN:
- Program ministerialny, dający wiedzę i uprawnienia – tożsame z uprawnieniami po studiach podyplomowych w tym zakresie.
- Cena 2000 zł, konkurencyjna do kosztu studiów podyplomowych.
- Liczba godzin dydaktycznych 220.
- Wykwalifikowana i doświadczona kadra.
- Konsultacje z prowadzącymi zajęcia.
- Możliwość płatności w ratach.
Warunkiem niezbędnym uczestnictwa w kursie jest ukończenie studiów magisterskich. Zajęcia rozpoczną się w październiku 2024 a zakończą w czerwcu 2025.
O szczegółowym harmonogramie kursu powiadomimy w połowie września 2024 r.
Miejsce realizacji zajęć: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Turowskiego 3 - wejście główne do budynku Szkoły Podstawowej nr 12, II piętro.
Termin składania zgłoszeń upływa z dniem 6 września 2024 r.
Czytaj więcej: Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą
Zgodnie z zapowiedzią zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań i wydarzeń związanych z działaniami teatralnymi w szkole. Spotkanie będzie miało formę warsztatową, ale poświęcimy też chwilę na rozważania. Zastanowimy się nad teatrem w szkole. Czy to potrzebne? I czy to wymaga dużo pracy? W teatrze szkolnym nauczyciel staje się towarzyszem, uważnym i wspierającym, ale to nie do niego należy przestarzeń działania. Na spotkaniu spróbujemy dowiedzieć się i nawzajem zainspirować jak oddać przestrzeń dzieciom, poznamy kilka ćwiczeń i sposobów na budzenie w uczniach kreatywności, sprawdzimy na sobie, czy to działa ;)
Zaproszenie adresujemy do nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainteresowanych teatrem w szkole zarówno w formie prowadzenia zajęć dodatkowych jak i związanym z doraźnymi potrzebami życia szkolnego.
Niejednokrotnie nasi uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pytają o sposoby udzielania im wsparcia na uczelniach wyższych. Chcąc wspomóc naszych uczniów i zachęcić ich do podejmowania decyzji o wyborze kierunków studiów zapraszamy szkolnych doradców zawodowych oraz wszystkich nauczycieli zainteresowanych tematem na spotkanie, na którym zostanie rozwinięta myśl Uczelnia musi być miejscem bezpiecznym i dostępnym.
Porozmawiamy o:
- wyrównywaniu szans w dostępie do edukacji, niwelowaniu barier architektonicznych, cyfrowych, informacyjno-komunikacyjnych oraz mentalnych w procesie studiowania, promując edukację włączającą w myśl zasad i koncepcji projektowania uniwersalnego,
- wsparciu w zakresie dbałości o rozwój edukacyjno-zawodowy, rozwój osobisty i dobrostan psychiczny,
- sposobach uwzględniania potrzeb społeczności akademickiej w zakresie adaptacji i integracji dla osób rozpoczynających studia,
- tworzeniu przestrzeni przyjaznej społeczności Uniwersytetu.
Zapraszamy na spotkanie organizowane w dniu 16 lutego 2024 r. w godzinach 14.00 - 15.30 w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Edwarda Turowskiego 3
Coaching to metoda wykorzystywana do wspierania rozwoju osobistego, umożliwiająca stawanie się bardziej świadomym swoich celów czy umiejętności, pomagająca identyfikować trudności i przygotować się do ich pokonania, skłaniająca do myślenia i inspirująca do działania. Dzięki temu idealnie nadaje się do wzmacniania i nauczycieli i uczniów w ich codziennej pracy i nauce. I choć nie oznacza to, że każdy nauczyciel ma być coachem, warto poznać narzędzia wykorzystywane w pracy coachingowej, aby popatrzeć na swój zawód z nieco innej perspektywy.
Szkolenie, na które zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych pozwoli Państwu na:
- poznanie faktów i mitów związanych z coachingiem,
- przeanalizowanie założeń i narzędzi wykorzystywanych w pracy coachingowej,
- sprawdzenie, czy ta metoda jest dla Państwa odpowiednia do wykorzystania.
A JEŚLI TAK, będziecie Państwo mieli szansę na
- stworzenie swojego miejsca pracy przyjaźniejszym dla siebie i ucznia,
- opracowanie własnego stylu funkcjonowania w szkole i takiego nauczania dzieci i młodzieży, by mieć relacje, a nie tylko racje,
- poznanie dobrych praktyk w tym zakresie.
Czytaj więcej: Coaching w szkole – jak stosować metodę coachingu do wspierania siebie i ucznia?
Wygraliśmy konkurs! Otrzymaliśmy dofinansowanie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Centrum Nauki Kopernik.
Zapraszamy nauczycieli oraz opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy, których zaciekawił pomysł odkrywania zależności zachodzących pomiędzy przyrodą a wynalazkami człowieka. Osoby, które chcą z dziećmi i młodzieżą odkrywać ciekawe przykłady kopiowania przyrody w życiu człowieka np. skóra rekina i materiały, skrzydła ptaka a skrzydła samolotu czy glony i transport leków w organizmie.
Inspiracji będziemy szukać w przestrzeni Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Kortosfera. W przedszkolach, szkołach będziemy realizować projekty z wykorzystaniem otrzymanego dofinansowania na zakup pomocy potrzebnych do realizacji eksperymentów. Nauczyciele mogą liczyć na wsparcie merytoryczne trenerów oraz partnera regionalnego. Wszyscy uczestnicy będą prezentować wyniki swoich eksperymentów na 4. Olsztyńskim Forum Klubów Młodego Odkrywcy.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na spotkanie inauguracyjne organizowane w dniu
19 lutego 2024 r. w godzinach 17.00 - 18.00
na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Czytaj więcej: Skopiować mistrza, czyli wynalazki inspirowane naturą
aaa
W nowym roku zapraszamy nauczycieli na cykl wydarzeń związanych z działaniami teatralnymi w szkole. A takie działania w szkole są i powinny być. Spotykamy się z nimi podczas organizowania rozmaitych uroczystości szkolnych, a także w przypadku prowadzenia kół teatralnych.
W dobie kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży, w dobie ogromnych problemów komunikacyjnych młodych ludzi – teatr szkolny, twórczość teatralna w szkole może stać się przestrzenią budowania relacji, rozwijania umiejętności dialogu, wyrażania siebie, stwarzania przestrzeni twórczości. I nie chodzi tutaj tylko o występy publiczne, o kreatywność, ale o takie miejsce, w którym uczniowie i nauczyciele znajdują czas dla siebie, czas na rozmowy, bezpieczne miejsce na wyrażanie siebie, naukę współpracy i zaufania do swoich możliwości, miejsce, które bez względu na osiągane przez ucznia postępy w nauce, daje szansę na osiąganie sukcesu, poczucie się ważnym.
Chcemy stworzyć w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli miejsce dla nauczycieli, którzy zajmują się przygotowaniem przedstawień/ inscenizacji szkolnych. Wiemy, jak odświeżające bywają rozmowy praktyków, wzajemne inspirowanie się, dzielenie doświadczeniem, poznawanie nowych narzędzi. W ramach cyklu wydarzeń zapraszać będziemy na:
* warsztaty z instruktorami, reżyserami, ludźmi teatru (rezerwujcie godziny popołudniowe 10 kwietnia na warsztaty stacjonarne z Natalią Fijewską-Zdanowską na temat „Realizacja spektaklu teatralnego w szkole”!)
* spotkania grupy ludzi zakręconych na punkcie teatru,
* konsultacje dla nauczycieli, którzy potrzebują obgadać teatralne sprawy w szkole,
* wspólne wyjścia do teatru.
Do śledzenia ogłoszeń na naszej stronie zapraszamy nauczycieli, którzy:
- zastanawiają się nad prowadzeniem szkolnego koła teatralnego, stoją przed wyzwaniem wystawienia spektaklu z okazji szkolnej uroczystości, dostali zadanie zorganizowania apelu okolicznościowego
- prowadzą teatr szkolny i chcą się zainspirować, porozmawiać o swoich problemach, podzielić doświadczeniami, poznać nowe narzędzia, poczuć energię do działania, spędzić czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach
Pierwszy warsztat planujemy już lutym!
Czytaj więcej: Rozwijamy kreatywność i budujemy bezpieczną przestrzeń, czyli…
Jakie są metody terapii jąkania dzieci i młodzieży? Warto znać narzędzia i formularze, wiedzieć w jaki sposób można wesprzeć rodzinę czy działać profilaktycznie przeciwko mobbingowi, jakiego mogą doświadczać młode, jąkające się osoby.
Szkolenie to nie tylko przybliży Państwu główne założenia AAC, ale również w sposób praktyczny pokaże niewerbalne metody porozumiewania się, które stanowią substytut lub uzupełnienie mowy.
Wyjaśni sposoby pracy nad komunikacją z dzieckiem za pomocą chociażby MÓWika.
Czytaj więcej: Komunikacja wspomagająca i alternatywna. Wybrane dobre praktyki
Zapraszamy osoby, które są zainteresowane założeniem Klubu w swojej szkole, przedszkolu, świetlicy czy bibliotece oraz początkujących opiekunów KMO do wspólnego eksperymentowania. Działania pod egidą Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak założyć i prowadzić klub. Jak wprowadzić dzieci w świat nauki – nie bojąc się nieznanego i mając odwagę stawiać najbardziej wymagające pytania. W klubie każde dziecko może się rozwijać – jeśli tylko ma ciekawość, głowę pełną pytań – jest w klubie!
Co najważniejsze, uczestnicy warsztatów będą mogli poczuć na własnej skórze, co oznacza eksperymentowanie w KMO z zastosowaniem metody badawczej. Będzie wiele doświadczeń, sporo radości i dobrej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=YzQVFFad_O4
Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli 13 stycznia 2024 r. w godzinach 9.00 – 16.00 na zajęcia stacjonarne prowadzone w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli ul. Turowskiego 3.
Zapraszamy dyrektorów jednostek oświatowych oraz nauczycieli pełniących rolę osoby kontaktującej się z mediami na szkolenie przygotowujące do efektywnych i jakościowych wystąpień przed kamerą i mikrofonem, a także inicjujące dobre praktyki w kontakcie z mediami. Szczególny nacisk zostanie położony na prozodię mowy oraz synergię wynikającą z treści wystąpienia, jego atrakcyjności, komunikacji werbalnej i niewerbalnej (mowa ciała, ustawienie przed kamerą, spójna ekspresja twarzy i ciała). Trening dotyka także kwestii efektywnych relacji z dziennikarzami i redakcjami.