Aktualności
Na zajęciach zaprezentujemy zadania mentora i dyrektora szkoły jako osób wspomagających nauczyciela początkującego. Omówimy podstawy prawne dotyczące awansu zawodowego nauczyciela początkującego. Przedstawimy charakterystykę zadań wykonywanych przez nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu. Poruszymy temat oceny pracy nauczyciela.
Czytaj więcej: Rola mentora w procesie wdrażania nauczyciela początkującego do zawodu
Czy możemy nauczyć się twórczego myślenia? Naukowcy tego świata twierdzą, że TAK. W szkole od najmłodszych lat trenujemy pamięć. Okazuje się, że również możemy zacząć stymulować nasz sposób myślenia. Myślenie twórcze może zacząć rozwijać każdy z nas i to w każdym wieku. Zapraszamy nauczycieli na szkolenie, które pomoże w usunięciu pojawiających się w codziennej pracy blokad o różnym charakterze, pozwoli na na unikanie schematu dzięki rozwiązaniu, jakim jest kreatywność.
Czytaj więcej: ZMIANA FORMUŁY SZKOLENIA NA ONLINE Kreatywność drogą do innowacyjności
ADHD i zespół Aspergera to na tyle często występujące zaburzenie neurorozwojowe, że każdy niemal nauczyciel w swojej codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej spotka takiego wyjątkowego ucznia. Jak zrozumieć jego świat? Jakie narzędzia są skuteczne w sytuacjach, gdy uczniowie z ADHD i ZA przejawiają zachowania nieakceptowalne społecznie? Jak się wsłuchać w dziecko i usprawnić z nim komunikację?
Czytaj więcej: Uczeń przejawiający niepożądane zachowania, objawy ADHD, zespołu Aspergera
Uwaga! ZMIANA TERMINU
Szkolenie online skierowane do pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom profesjonalistów pracujących z młodzieżą i rodzinami w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oferujemy szkolenie online na temat depresji.
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą na temat depresji. Będą mogli dowiedzieć się, jakie są kryteria diagnozy depresji oraz sposoby odróżniania jej od innych zaburzeń, usłyszą o tym, jak depresja wpływa na myślenie, emocje i zachowania. Finalnie, poznają podstawowe narzędzia do pracy z osobą w depresji oraz dowiedzą się, jak wspierać rodziców dzieci i młodzieży w depresji. Szkolenie będzie miało część wykładową oraz warsztatową.
Liczba prób samobójczych młodych ludzi stale rośnie, a specjaliści nie pozostawiają złudzeń: obserwujemy kryzys suicydalny wśród dzieci i młodzieży. Aby właściwie reagować i wspierać młodą osobę doświadczającą zachowań samobójczych, należy podjąć odpowiednie działania pomocowe i interwencyjne właśnie w szkole, w której dzieci spędzają tak dużą część swojego życia. Odpowiedzialność nauczycieli w tej kwestii jest ogromna i powinna iść w parze z kompetencjami i wiedzą, które należy czerpać od praktyków.
Uczenie języka polskiego obcokrajowców i Polaków wracających z zagranicy może przysporzyć nie lada trudności. Nauka ortografii, gramatyki, komunikacji i pozostałych aspektów językowych stanowi prawdziwe wyzwanie i ze względów językowych i kulturowych. Warto zatem doskonalić swój warsztat nauczycielski i wzbogacać go o wiedzę i umiejętności w zakresie:
- dopasowywania nowoczesnych metod do danej grupy,
- poznania niekonwencjonalnych sposobów prowadzenia zajęć i nauczania gramatyki,
- zastosowania TIK w nauce komunikacji i przy tworzeniu angażujących kart pracy,
- działania metody CLIL jako sposobu na włączenie obcokrajowców do polskiej szkoły.
Czytaj więcej: Warsztat kreatywnego nauczyciela obcokrajowców i Polaków wracających z zagranicy
Jąkanie pojawia się na wczesnym etapie rozwoju mowy, bo już u dzieci 2-3-letnich. W tym okresie możliwe jest jeszcze samoistne ustępowanie objawów.
Jak wspierać dziecko i rodziców na tym wczesnym etapie rozwoju jąkania?
Jak zadbać o skuteczne wsparcie w otoczeniu (rodzina, żłobek / przedszkole)?
Jakie metody terapeutyczne są dostępne, na czym polegają i gdzie można się szkolić?

Skuteczność Dialogu Motywującego jako metody pracy pozwalającej na dokonanie zmiany zachowania i myślenia jest potwierdzona badaniami naukowymi i z powodzeniem stosowana w pracy z nastolatkami przez różnorodnych specjalistów. Tym samym Dialog Motywujący staje się świetną metodą do wspierania programów wychowawczo-profilaktycznych w szkołach oraz komunikacji z młodzieżą i rodzicami.
Czytaj więcej: Dialog Motywujący jako wsparcie programu wychowawczo-profilaktycznego w szkołach

W trakcie prowadzonych warsztatów prowadząca przedstawi sposoby i metody pracy z dziećmi, które wspierają rozwój ich kompetencji językowych, matematycznych, komunikacyjnych i społecznych. Pokaże sposoby wykorzystania klocków LEGO do prowadzenia zajęć z elementami kodowania oraz budowania dłuższych wypowiedzi, układania historii i opowiadań, a także rozwijania myślenia przyczynowo - skutkowego. Zaprezentuje Metodę 4Z pracując z wykorzystaniem różnego rodzaju klocków. Zastosuje klocki do prowadzenia eksperymentów i ... będziemy się dobrze bawić! pracując z zestawami klocków LEGO przekazanych OCEN z programu Learning through play https://learningthroughplay.com/
Czytaj więcej: Zbudujmy przyszłość – zabawy w wykorzystaniem klocków LEGO

Na spotkaniu zostaną poruszone następujące zagadnienia: nauczyciel przekładający swój stan umysłu na pracę dydaktyczną i wychowawczą dającą (jeszcze) lepsze rezultaty, dostarczanie wiedzy i umiejętności pozwalających skutecznie radzić sobie ze stresem związanym z pracą, zawodową i życiem, przedstawienie narzędzi umożliwiających uzyskanie większej satysfakcji z życia.
Czytaj więcej: Logodydaktyka w edukacji. Szczęśliwy nauczyciel
Diagnozowanie jąkania dzieci i młodzieży to proces inny niż diagnozowanie dzieci w wieku przedszkolnym. Inaczej przebiega sama procedura, odmienne są też metody pracy terapeutycznej. Warto znać narzędzia i formularze, wiedzieć w jaki sposób można wesprzeć rodzinę czy działać profilaktycznie przeciwko mobbingowi, jakiego mogą doświadczać młode, jąkające się osoby.
Czytaj więcej: Diagnoza jąkania w wieku szkolnym i Terapia jąkania w wieku szkolnym
Apraksja to wrodzone zaburzenie neurologiczne o podłożu motorycznym, które powoduje problemy z mówieniem. Przyczyna powstawania tego zaburzenia nie jest jeszcze znana, natomiast diagnozują ją logopedzi, stąd tak istotne staje się właściwe rozpoznawanie symptomów tego zaburzenia. Zapraszamy LOGOPEDÓW na wyjątkowe szkolenie stacjonarne,
„Rytmika nie jest sztuką, nie jest celem samym w sobie, jest przygotowaniem do wszystkich sztuk, jest wychowaniem.” ( Emil Jaques- Dalcroze)
Zapraszamy nauczycieli przedszkola oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na dwie części szkolenia dotyczącego pracy z wykorzystaniem Metody Batti Strauss, która zdobywa coraz większą popularność w przedszkolach i w młodszych klasach szkoły podstawowej. Jest atrakcyjna dla dzieci, a nauczycielom daje konkretne narzędzia pracy do realizacji treści programowych związanych z muzyką i rytmiką.
Czytaj więcej: Metoda Batii Strauss w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej