W tym roku szkolnym w Miesiącu Świadomości Raka Piersi - Różowym Październiku proponujemy nauczycielom udział w zajęciach z zakresu diagnozy raka piersi, podłoża genetycznego, przebiegu choroby ale przede wszystkim stosowania najprostszej metody profilaktyki tj. regularnego wykonywania samobadania piersi. Ta prosta czynność powinna być znana wszystkim kobietom, również tym młodym, czyli uczennicom naszych szkół. Szerzenie świadomości o profilaktyce i chorobie jest niezwykle ważne. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Co roku umiera na raka piersi ok. 5 tys. kobiet. Jest on najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Tymczasem lekarze podkreślają, że nowotwór ten wykryty we wczesnym stadium, można wyleczyć.

Zapraszamy psychologów i pedagogów z poradni psychologiczno – pedagogicznych, szkół, placówek opiekuńczych i wychowawczych, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w zakresie szeroko rozumianej pracy z rodzicami i opiekunami. Ukończenie szkolenia daje uprawnienia do prowadzenia zajęć z rodzicami, wychowawcami, nauczycielami i możliwość weryfikacji przez ORE (ewaluacja zewnętrzna) celem umieszczenia na liście rekomendowanych przez ORE realizatorów.

Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców spełnia standardy jakości poziomu II Dobra praktyka, zgodnie z kryteriami oceny przyjętymi w ramach Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego. Koordynowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Przed nami drugie spotkanie ze sketchnotingiem! Na pierwszym rozrysowywaliśmy się. Jeśli nie byłaś/łeś na nim, a ciekawi Cię myślenie wizualne, to zapraszamy. Nauczysz się rysować m.in. proste postaci w ruchu. Poznasz też elementy sketchnotki.

Czekamy na Ciebie!

Praktyczne zastosowanie sketchnotingu:

Stworzymy własny bank ikon,

Poznamy układy przydatne przy tworzeniu sketchnotek,

Nauczymy się tworzyć proste plakaty z wykorzystaniem sketchnotingu.

Zapraszamy osoby, które są zainteresowane założeniem Klubu w swojej szkole, przedszkolu, świetlicy czy bibliotece oraz początkujących opiekunów KMO do wspólnego eksperymentowania. Działania pod egidą Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak założyć i prowadzić klub. Jak wprowadzić dzieci w świat nauki – nie bojąc się nieznanego i mając odwagę stawiać najbardziej wymagające pytania. W klubie każde dziecko może się rozwijać – jeśli tylko ma ciekawość, głowę pełną pytań – jest w klubie!

Podczas warsztatów uczestnicy poznają różnorodne metody pracy z serią plakatów o tematyce krajoznawczej, które mogą być wykorzystane nie tylko na lekcjach języka niemieckiego, ale również podczas innych wydarzeń szkolnych. 

Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki, jak uatrakcyjnić lekcje poprzez włączenie elementów krajoznawczych, a także zapoznają się z metodą pracy ,,wystawy’’ oraz zestawu gotowych materiałów dydaktycznych, w tym ćwiczeń i zadań, które ułatwią wprowadzenie tych treści do codziennej pracy w szkole. Zapraszamy!

Na zajęciach zostaną omówione podstawy prawne awansu zawodowego nauczyciela początkującego. Przedstawimy charakterystykę zadań wykonywanych przez nauczyciela w trakcie odbywania przygotowania do zawodu. Poruszymy temat oceny pracy nauczyciela i jej znaczenie w procedurze uzyskiwania stopnia nauczyciela mianowanego. Zaprezentujemy zadania mentora i dyrektora szkoły jako osób wspomagających nauczyciela początkującego.

Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży oraz ich zdrowia psychicznego to jeden z kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. Można więc stwierdzić, że to obowiązek, aby poszerzyć swą wiedzę i umiejętności, by faktycznie udzielać codziennego wsparcia w relacjach nauczyciel-uczeń.

Szkolenie, które proponujemy nauczycielom pracującym w klasach 4-8 szkoły podstawowej pozwoli na pogłębienie wiedzy o znaczeniu relaksacji i jej wpływie na funkcjonowanie dzieci i młodzieży, poznanie technik relaksacyjnych możliwych do zastosowania w szkole od razu po szkoleniu i rozwinięcie umiejętności prowadzenia ćwiczeń relaksacyjnych, co przełoży się z pewnością na poprawę atmosfery w klasie, ulepszenie relacji nauczyciel-uczeń i uczeń-uczeń, czy wreszcie – lepsze zarządzanie stresem zarówno przez nauczyciela, jak i ucznia.

Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na kolejne spotkanie z cyklu Wsparcie dla wychowawcy.

Jeśli chcecie Państwo poznać konkretne pomysły, metody i narzędzia, które można zastosować podczas omawiania ważnych tematów na godzinach wychowawczych, to weźcie udział w warsztatach online.

Podczas spotkania Anna Konarzewska odkryje dla Państwa różnorodne narzędzia m.in. takie jak: Dixit, Lego Logos, filmy krótkometrażowe i bajki filozoficzne, które można wykorzystać do ciekawych i angażujących zajęć wychowawczych. Przedstawi konkretne pomysły, metody i narzędzia, które sprawią, że godziny wychowawcze staną się pełne inspiracji i wsparcia dla młodego człowieka. Wspólnie z prowadzącą zbadacie świat, w którym żyje obecnie młody człowiek i razem zanurzycie się w korczakowskich inspiracjach wychowawczych, aby odkryć nowe sposoby na budowanie zaufania i współpracy z uczniami. Poznacie ciekawe pomysły, które pomogą wzmocnić poczucie własnej wartości u młodych ludzi i wspierać ich rozwój emocjonalny.

Jednym z priorytetów w polityce oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 jest szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. Jest to jednocześnie zapowiedź nowego przedmiotu, który ma być wprowadzony do szkół ponadpodstawowych w przyszłym roku szkolnym.

Wychodząc naprzeciw tej sytuacji chcemy Państwa zaprosić na szkolenie, w trakcie którego

  • dowiedzą się Państwo, czym dokładnie są i jakie miejsce zajmują kompetencje obywatelskie w kulturze pracy szkoły ( teoria a stan faktyczny),
  • poznają metody, techniki i narzędzia kształtujące kompetencje obywatelskie wraz z przykładami dobrych praktyk,
  • stworzą bazę pomysłów do indywidualnego wykorzystania w trakcie zajęć.

Inteligencja emocjonalna to termin, który zdobywa coraz większą popularność. Według amerykańskich naukowców (Salovey, Mayer) inteligencja emocjonaln to kompetencje osobiste człowieka. Pełnią one funkcję uzupełniającą w stosunku do zdolności intelektualnych. Człowiek obdarzony wysoką inteligencją emocjonalną potrafi dostrzec pojawiające się emocje, zrozumieć je i zarządzać nimi. Umie także wykorzystać je do wspomagania procesu myślenia.

Zapraszamy na szkolenie, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jakie są kluczowe elementy inteligencji emocjonalnej a ponadto uzyskają informacje na temat:

  • Jak emocje wpływają na uczenie się?,
  • Jak Inteligencja Emocjonalna wpływa na motywację uczniów i nauczyciela?,
  • Jak nauczyciel może pomóc uczniom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?,
  • Jak skutecznie komunikować się z uczniami, aby wspierać ich rozwój emocjonalny i społeczny?
  • Jak wspierać pomagać uczniom z problemami emocjonalnymi?
  • Jak wykorzystać Inteligencję Emocjonalną do skutecznego i trwałego zdobywania wiedzy?

Klasyczne ocenianie krytykowane jest przez różne środowiska, w tym przez samych nauczycieli, rodziców i uczniów. Ale zanim faktycznie odejdą do lamusa, warto zastanowić się, co je może zastąpić, by wspierać rozwój ucznia i jego umiejętności, a przez to przyczyniać się do kształtowania mądrego społeczeństwa, znającego swą wartość i zaangażowanego w sprawy lokalne i państwowe. Szkolenie, które Państwu proponujemy, ma na celu pokazanie trendów dotyczących oświaty i edukacji, wpływu ocen na efektywność, motywację i zdrowie ucznia, ale przede wszystkim omówienie alternatywnych sposobów oceniania, dzięki którym można realnie wspierać dzieci i młodzież w szkołach i placówkach. Dostaną Państwo przykłady gotowych form zastępujących klasyczne ocenianie, a przy tym zdecydowanie bardziej efektywnych, pozytywnych i satysfakcjonujących dla obu stron procesu nauczania.

W ramach 22. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zapraszamy na dawkę pozytywnej energii - warsztaty związane ze sztuką teatru.

Mając na uwadze hasło przewodnie tegorocznych Dni Nauki i Sztuki - "Człowiek na Ziemi", zapraszamy na spotkanie, które dotyczyć będzie teatru jako miejsca na Ziemi (np. w szkole) które pozwala na budowanie relacji i zaznaczanie swojej obecności poprzez wspólne tworzenie nowych, teatralnych światów.

Celem warsztatów jest przekazanie praktycznych metod i sposobów na realizację niepowtarzalnych spektakli oraz apeli okolicznościowych, opartych na twórczej pracy grupy.

Odpowiemy na pytania:

  • Jak przygotować uczestników do realizacji spektaklu?
  • Od jakich zabaw i ćwiczeń rozpocząć teatralną przygodę?
  • Skąd wziąć scenariusz?
  • Jak zorganizować pokaz przedstawienia, tak, żeby był on udaną, dająca satysfakcję, imprezą?
  • A przede wszystkim jak podejść twórczo do szkolnego spektaklu, nie powielając schematów, oraz zapewniając wszystkim dobrą zabawę i rozwój artystyczny.

 

Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na konferencję organizowaną w ramach 22. Olsztyńskich Dni Nauki i SztukiUmiejętność uczenia się jest jedną z kompetencji kluczowych. Zdolność konsekwentnego i wytrwałego uczenia się, organizowania własnego procesu uczenia się, w tym poprzez efektywne zarządzanie czasem i informacjami, zarówno indywidualnie, jak i w grupach jest ważne w świecie dynamicznych zmian i nieustannych nowych odkryć. Podczas trwania konferencji zaczniemy rozmawiać o strategiach i taktykach zaangażowania. Odpowiemy na pytania - Jak wykorzystać wizualizację w wyjaśnianiu i zapamiętywaniu trudnych zagadnień, Jak oddać uczniom przestrzeń np. za pomocą Design Thinking oraz Design for Change? Zatrzymamy się na "Wyprawce” nauczyciela, czyli zestawie technik, wskazówek i narzędzi analogowych oraz cyfrowych do pracy z symbolicznym obrazem.

Przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty to nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę różnorodność osobowości, motywacji i nastawienia nastolatków do nauki.

Szkolenie, które proponujemy nauczycielom matematyki pracującym w szkołach podstawowych ma na celu wsparcie codziennej pracy nauczycieli, by jak najskuteczniej pokierować całym procesem przygotowawczym. Na szkoleniu zostaną bowiem przedstawione:

  • strategie rozwiązań zadań zamkniętych i otwartych,
  • dobre praktyki przy rozwiązywaniu zadań otwartych,
  • strategie efektywnego przygotowania do egzaminu,
  • metody wypracowywania samodyscypliny u uczniów,
  • metody pracy z platformą “Kurs na edukację” zawierającą materiały dla nauczycieli.