Zapraszamy nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej na warsztaty plastyczno-muzyczne. Podczas szkolenia wzbogacą Państwo swój warsztat pracy o nowe inspiracje muzyczne i plastyczne, które można wykorzystać podczas jasełek, przedstawień świątecznych, Dnia babci i dziadka oraz innych uroczystości. Podczas zajęć zostaną przedstawione układy taneczne do świątecznych utworów z wykorzystaniem prostych i efektownych rekwizytów. Otrzymają Państwo mnóstwo pomysłów na niedrogie i oryginalne prace plastyczne, które  posłużą  jako dekoracja lub prezent wykonany przez dzieci na uroczystości.

Uwaga! Limit miejsc został wyczerpany. Poinformujemy Państwa, kto został wpisany na listę rezerwową. 

Jakie są możliwości oceny funkcjonalnej słyszenia? Jakie są metody diagnozowania i możliwości terapeutyczne zaburzeń przetwarzania słuchowego (APD)? Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na szkolenie, podczas którego zostaną omówione treści związane  z procesem percepcji dźwięków, rozwojem funkcji słuchowych a także ich znaczeniem dla rozwoju języka i komunikacji oraz procesów poznawczych. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu diagnozy i terapii, poznają konkretne narzędzia diagnostyczne a także metody terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego. Podczas szkolenia zostaną szczegółowo omówione kwestie związane z wpływem zaburzeń przetwarzania słuchowego na procesy pisania i czytania a także na codzienne funkcjonowanie.

Zapraszamy nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych i ponadpodstawowych na spotkanie online z niezwykle kreatywną i znaną wśród polonistów specjalistką od ciekawych lekcji języka polskiego. Przedmiotem webinarium będzie jedno z trudniejszych zdań polonistów - omawianie lektur. Obawą każdego nauczyciela jest lekcja, podczas której uczniowie milczą, a nauczyciel prowadzi wykład na temat trudnej lektury. Co zatem zrobić, aby zaktywizować ucznia i zainteresować go tekstem, który w jego opinii nie jest atrakcyjny? W tym celu należy zastosować różnorodne metody aktywizujące, które pobudzą kreatywne myślenie i rozbudzą ciekawość wiedzy. Podczas szkolenia zaprezentowany zostanie szereg technik i metod do praktycznego wykorzystania podczas zajęć z lekturą. Otrzymacie Państwo bazę pomysłów do pracy z uczniem nad lekturą.

Praca z uczniami przygotowującymi się do egzaminów to ogromna odpowiedzialność i różnorodne działania. Należy bowiem nie tylko doskonale znać wszystkie wymagania i procedury, ale też jak najlepiej przygotować uczniów do zmierzenia się z sytuacją stresującą, jaką jest egzamin.

Szkolenie z częścią warsztatową, które Państwu proponujemy, ma na celu:

poznanie stylu pracy i nauki Państwa i uczniów;

wskazanie jakie są mocne strony, a jakie zagrożenia, wynikające z tych stylów;

wykorzystanie wiedzy o danym stylu nauki w sytuacji stresującej – egzaminu;

poznanie sposobów na przełamywanie utartych schematów działania i uczenia się.

Brak poczucia własnej wartości, nadmierny samokrytycyzm, porównywanie się do obserwowanych osób w sieci – któż z nauczycieli nie zna i nie widzi tego typu zjawisk w codziennej pracy? Pytanie brzmi – jakie mechanizmy stoją za takim funkcjonowaniem uczniów? Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się jak wygląda proces tworzenia wizerunku przez dzieci i młodzież, jakie są zyski i straty z kontaktu online, jaka jest rola ciała w postrzeganiu siebie i innych oraz czynniki wpływające na zachowanie równowagi i samoobrony medialnej w kontekście cyfrowej kultury masowej – zapraszamy na szkolenie,

UWAGA  ZMIANA  TERMINU z 5 listopada na 14 listopada

Teza głosząca, że konflikty są powszechnym i naturalnym elementem życia ludzkich społeczności pozostaje wciąż aktualna. Zarządzanie konfliktem to szeroki proces identyfikowania, rozwiązywania i/lub kontrolowania konfliktów w organizacji. Jest on efektem holistycznego spojrzenia na konflikt. Zakłada ono, że nie zawsze jest możliwe całkowite i szybkie jego „rozwiązanie”. W pewnych przypadkach to, co jest możliwe polega na minimalizacji jego negatywnych skutków i podjęciu pracy nad zmianą czynników sprzyjających powstawaniu konfliktów.

Zapraszamy dyrektorów szkół i placówek oświatowych na szkolenie online.

Jednym z kierunków polityki oświatowej w tym roku szkolnym jest edukacja prozdrowotna w szkole  - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej. Jak mogą realizować ten kierunek na swoich lekcjach nauczyciele przedmiotów innych niż wychowanie fizyczne? I czy mogą? Czy aktywność fizyczna może służyć przedmiotom ścisłym? Wszyscy wiemy, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej szkodzi naszym mięśniom. Nie jest też dobre dla stawów, kręgów kręgosłupa. Okazuje się jednak, że brak ruchu szkodzi też bardzo naszemu mózgowi.

Zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego w szkołach i placówkach często stanowi nie lada wyzwanie. A kondycja fizyczna polskich uczniów jest niestety – w świetle badań – coraz słabsza. Nic dziwnego, że nauczyciele poszukują różnorodnych sposobów na zmianę sytuacji. Szkolenie, które proponujemy nauczycielom wychowania fizycznego w klasach 4-8 szkół podstawowych ma na celu zaprezentowanie innowacyjnych pomysłów na lekcje w-f-u, które nie tylko zmotywują i zaangażują uczniów, ale też wzmocnią ich kompetencje, takie jak komunikacja, współpraca czy logiczne myślenie. Na zajęciach przekonają się Państwo, na czym polega „Alfabet ruchowy”, jakie są przykłady efektownych i efektywnych ruchowych gier planszowych oraz które z gier rekreacyjnych z różnych kręgów kulturowych mogą wzbogacić repertuar form aktywności na zajęciach.

Integracja klasy jednym z ważnych zadań każdego wychowawcy, budzi wiele obaw. Często obserwujemy zespoły klasowe i zastanawiamy się, jak pomóc nowo przyjętemu do szkoły uczniowi. Powstaje mnóstwo obaw i oczekiwań. Ponieważ część uczniów jest narażona na wykluczenie z grupy rówieśniczej prowadzące do smutku czy samotności, a także w dalszej kolejności do obniżenia samooceny oraz wycofania społecznego, do działania włącza się wychowawca. Żeby ułatwić mu pracę, w czasie webinaru poznamy ćwiczenia i zabawy na zapoznawcze zajęcia integracyjne. Nauczymy się też reagować na wykluczenie rówieśnicze poprzez podejmowanie konkretnych działań na poziomie klasy i szkoły.

Myślenie wizualne III – rysunkowe karty pracy to trzecie spotkanie ze sketchnotingiem. Jeśli nie byłaś/łeś na poprzednich spotkaniach, a ciekawi Cię myślenie wizualne, to zapraszamy. Nauczysz się, jak skutecznie przekładać informacje na proste, czytelne rysunki i ikony, które ułatwiają zrozumienie prezentowanych treści w czasie lekcji. Poznasz także, jak efektywnie wykorzystać sketchnoting do przygotowywania kart pracy z różnych przedmiotów.

Z agresją dzieci spotykają się często nauczyciele przedszkoli oraz edukacji wczesnoszkolnej. Może ona dotyczyć: agresji do innych dzieci, nauczyciela czy przedmiotów. Dzieci uczą się dopiero kontrolowania emocji i nie zawsze radzą sobie z pojawiającą się złością. W czasie szkolenia nauczymy się, jak reagować w sytuacji agresji wykorzystując techniki paradoksalne. Poznamy też zabawy rozwijające empatię i inteligencję emocjonalną, na rozładowanie złości i napięcia oraz bajki terapeutyczne.

Celem funkcjonowania teatralnej sieci jest stworzenie przestrzeni dla nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia teatralne  w szkole lub chcą zacząć je prowadzić; to także miejsce dla tych, którzy potrzebują wsparcia w różnych działaniach teatralnych w szkole (przygotowywanie apeli, uroczystości, zajęcia dodatkowe).

Spotkania sieci odbywają się stacjonarnie i zdalnie,  działają jako forum wymiany doświadczeń.

Jakie są korzyści z uczestniczenia w Teatralnej Sieci Współpracy i Samokształcenia?

- zdobywanie wiedzy i wzbogacanie warsztatu pracy: dzielenie się znanymi sobie i praktykowanymi ćwiczeniami, grami, zadaniami, możliwość sprawdzenia nowych pomysłów w grupie, poznania perspektywy uczestników.

- okazja do wymiany doświadczeń, tu będzie można dzielić się sprawdzonymi sposobami na pracę z grupą, na tworzenie spektaklu, na prowadzenie zajęć, na trudne przypadki…

- możliwość wpływu ofertę różnych form doskonalenia (na nasze spotkania możemy zaprosić specjalistów, możemy nawiązywać współpracę z ciekawymi ludźmi i instytucjami możemy planować wspólne przedsięwzięcia) .

- przestrzeń do wymiany doświadczeń i czerpania ze sprawdzonych praktyk; to czas na rozmowy na interesujące nas tematy, czerpanie radości i inspiracji ze spotkania ludzi o tych samych zainteresowaniach. 😊

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Warto zadbać o to, aby we właściwy sposób wykorzystywać głos, zgodnie z własnymi możliwościami i predyspozycjami.  Kształcenie głosu, usprawnianie narządów zaangażowanych w produkcję dźwięków, a więc narządów: oddechowego, artykulacyjnego, fonacyjnego i słuchowego powinny być elementem pracy każdej osoby pracującej głosem.  Już na początku roku szkolnego warto się nauczyć pracy głosem, aby przez kolejne miesiące stosować poznane już techniki i ćwiczenia.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w sieci współpracy i samokształcenia nauczycielek i nauczycieli przedszkola!

W naszym Ośrodku nauczyciele konsultanci prowadzą sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli przedszkoli/szkół/placówek oświatowych.

Celem funkcjonowania naszych sieci jest wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami oraz korzystanie z różnych form doskonalenia zawodowego. Spotkania sieci odbywają się stacjonarnie i zdalnie i działają jako forum wymiany doświadczeń.

Jakie są korzyści z uczestniczenia w sieci współpracy i samokształcenia?

- podnoszenie kompetencji: zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i postaw, jakie mogą być użyteczne w radzeniu sobie z zadaniami zawodowymi

 - uzyskiwanie wsparcia i zrozumienia od osób, które zmagają się z podobnymi trudnościami: wspólne wypracowanie strategii działania, narzędzi, scenariuszy, materiałów i wskazówek, które są pomocne podczas realizowania indywidualnych zadań zawodowych albo rozwiązywania  problemów

- możliwość wymiany doświadczeń i sprawdzonych praktyk

- współtworzenie oferty szkoleniowej dostosowanej do potrzeb konkretnej grupy nauczycieli.