Aktualności
Czytamy opinie, orzeczenia, diagnozy psychologiczne i pedagogiczne, wskazówki dla nauczycieli i dla rodziców i wszystko wydaje się jasne. Tymczasem niejednokrotnie nie do końca wiadomo, jak się odnieść do zaleceń oraz jak wprowadzić je w praktykę szkolną. Na szkoleniu wyjaśnimy:
dlaczego u dzieci mogą wystąpić trudności szkolne;
jaka jest różnica między zaburzeniami, dysfunkcją czy dysharmonijnym rozwojem;
przedstawimy „instrukcję obsługi” opinii/orzeczenia;
pokażemy, w jaki sposób praktycznie realizować zalecenia i wskazówki zawarte w opiniach i orzeczeniach na lekcjach z danego przedmiotu.
Autyzm jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń. Rodzice i nauczyciele odbywają liczne szkolenia i warsztaty mające na celu podnoszenie kompetencji w zakresie projektowania środowiska edukacyjnego i społecznego podczas bieżącej pracy, co powoduje, że świadomość potrzeb, jakie mają osoby z autyzmem oraz wiedza na temat tego, jak z nimi pracować, są coraz większe. Wciąż jednak każda osoba ze spektrum autyzmu, z którą zaczynamy pracować, jest dla nas, mózgów neurotypowych, wyzwaniem.
Czytaj więcej: Jak planować i organizować wsparcie dzieci ze spektrum autyzmu
Czytamy opinie, orzeczenia, diagnozy psychologiczne i pedagogiczne, wskazówki dla nauczycieli i dla rodziców i wszystko wydaje się jasne. Tymczasem niejednokrotnie nie do końca wiadomo, jak się odnieść do zaleceń oraz jak wprowadzić je w praktykę szkolną.
1 września 2025 r. rozpoczynamy zajęcia z przedmiotu – edukacja zdrowotna, który będzie nauczany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Przedmiot edukacja zdrowotna charakteryzuje się interdyscyplinarnym charakterem, łączy elementy nauk: o zdrowiu, medycznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i ścisłych.
Jednym z wymagań szczegółowych jest – uczeń:
- postępuje w stanach zagrożenia życia i zdrowia zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy
- wymienia sytuacje, w których należy wezwać zespół ratownictwa medycznego (karetkę pogotowia)
- symuluje przeprowadzenie rozmowy z dyspozytorem i przedstawia, na czym polega problem zdrowotny
- omawia przykłady nieuzasadnionego wezwania zespołu ratownictwa medycznego oraz przykłady nieuzasadnionego zgłoszenia się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).
Zapraszamy nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela mianowanego według przepisów wprowadzonych od 1 września 2022 r. i odnoszących się do tzw. „starej ścieżki awansu zawodowego”. Nauczycieli ubiegających się o uzyskanie stopnia nauczyciela dyplomowanego do udziału w szkoleniu.
Na zajęciach zostaną omówione podstawy prawne dotyczące:
Wymagań w okresie odbywania stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego
Wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego
Oceny dorobku zawodowego
Wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego
Przebiegu postępowania kwalifikacyjnego
Konflikt towarzyszy nam na każdym etapie rozwoju, dlatego umiejętności mediacyjne służące wyjaśnieniu przyczyn nieporozumienia są szczególnie ważne i w szkole. Jak komunikować się w konflikcie, jakie stosować techniki mediacyjne – tego dowiemy się na szkoleniu.
Czytaj więcej: Mediacje sposobem rozwiązywania konfliktów w szkole. Szkolenie wprowadzające
O agresji w szkole słyszymy i czytamy coraz częściej. Przeprowadzone badania w ramach ogólnopolskiego programu Szkoła bez Przemocy (Przemoc w szkole, Raport z badań, lipiec 2011, Zespół badawczy: Instytut Socjologii UW) potwierdzają, że 83% uczniów szkół podstawowych doświadczyło przynajmniej jednego z rodzajów przemocy rówieśniczej. Z badań wynika też, iż rodzice są nieświadomi, że ich pociechy są ofiarami przemocy. Dzieci deklarują samodzielne poradzenie sobie z problemem i nie proszą o pomoc. Z tego względu przemoc i agresja są jednym z najważniejszych tematów we współczesnej szkole.
Czytaj więcej: Agresja i przemoc w szkole. Profilaktyka i reagowanie
Integracja Sensoryczna to proces, w którym mózg dziecka uczy się prawidłowo odbierać bodźce. Proces ten związany jest z funkcjonowaniem zmysłów. Niejednokrotnie nauczyciele, logopedzi, pedagodzy czy psycholodzy obserwują na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym pewne zachowania sygnalizujące niewłaściwe odbieranie bodźców. Szkolenie, które proponujemy nauczycielom przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej, logopedom, pedagogom i psychologom w formie warsztatowej pozwoli na:
poznanie Metody Integracji Sensorycznej,
wyjaśnienie rodzajów i objawów zaburzeń integracji oraz regulacji w odniesieniu do dzieci młodszych i starszych,
przedstawienie sposobu diagnozowania dziecka i założeń terapii Integracji Sensorycznej,
pomoże zwrócić uwagę na wsparcie domowe i właściwą dietę, co wspomoże relacje nauczyciel – rodzic.
Czytaj więcej: Integracja Sensoryczna - co warto wiedzieć o Metodzie Integracji Sensorycznej
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce jest od kilku miesięcy tematem wiodącym wśród wszystkich osób zainteresowanych dobrem i rozwojem uczniów. Sytuacje codzienne w szkole wymagają od nauczycieli konkretnych umiejętności związanych z interwencją kryzysową czy pierwszą pomocą psychologiczną. Szkolenie, które proponujemy nauczycielom wszystkich typów szkół i placówek, kompleksowo traktuje temat interwencji kryzysowej, zwracając uwagę nie tylko na procedury i zasady udzielania pomocy psychologicznej, ale też empatyzację i akceptację wobec trudności w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży.
Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli działa od 25 lat, kontynuując pracę Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Organizujemy szkolenia dla nauczycieli wszystkich etapów edukacji, zapraszamy specjalistów w swoich dziedzinach do prowadzenia wartościowych zajęć, dbamy o wysoką jakość i różnorodność form szkoleniowych. To u nas mogą Państwo rozwijać swoje kompetencje zawodowe, czerpać inspiracje i dzięki temu tworzyć lepszą szkołę. W minionym roku szkolnym w organizowanych przez nas formach doskonalenia uczestniczyło 2635 osób.
Ponieważ otrzymaliśmy informację o planowanej likwidacji naszej placówki, zwracamy się z prośbą do Koleżanek i Kolegów Nauczycieli, którzy cenią sobie funkcjonowanie w mieście wojewódzkim takiej jednostki jak OCEN o wyrażenie swojej opinii poprzez:
https://www.petycjeonline.com/petycja_przeciwko_zamiarowi_likwidacji_
olsztyskiego_centrum_edukacji_nauczycieli
Dziękujemy!
Zespół Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Zapraszamy na szkolenie dotyczące problematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście zaburzeń depresyjnych i nadużywania substancji psychoaktywnych. Często jest to przenikanie się tych zjawisk, co może utrudniać diagnozę różnicową.
W czasie spotkanie dowiemy się:
Kiedy możemy mówić o depresji, występowalność i współchorobowość?
Kiedy możemy mówić o uzależnieniu i jak wygląda uzależnienie u młodzieży?
Kiedy występuje współuzależnienie?
Samouszkodzenia a samobójstwa.
Czytaj więcej: Uzależnienie od alkoholu u młodzieży a zaburzenia depresyjne
Zapraszamy nauczycieli, którzy uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego według przepisów wprowadzonych od 1 września 2022 r. i odnoszących się do tzw. „starej ścieżki awansu zawodowego” oraz ubiegających się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego do udziału w szkoleniu.
Na zajęciach zostaną omówione podstawy prawne dotyczące:
Wymagań w okresie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego
Wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego
Oceny dorobku zawodowego
Wniosku o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego
Przebieg postępowania egzaminacyjnego
Wywoływanie głosek w pracy logopedycznej z dziećmi i młodzieżą stanowi często nie lada wyzwanie. Warto zatem skorzystać ze skutecznych sposobów i metod, aby efekt był jak najkorzystniejszy. Warsztaty, które proponujemy Państwu – logopedom - w sposób profesjonalny pomogą w nabyciu umiejętności wywoływania głosek w oparciu o ich cechy motoryczne (praca żuchwy, warg i języka), pozwolą na poznanie roli gradacji pracy żuchwy podczas wywoływania samogłosek, pokażą, jak dobierać otoczenie fonetyczne głosek wspomagające ich wywoływanie i utrwalanie oraz wyćwiczą umiejętność wywoływania głosek.
Czytaj więcej: Warsztaty wywoływania głosek w ujęciu motorycznym
AAC, czyli Komunikacja wspomagająca i alternatywna to metoda pracy z dziećmi i młodzieżą ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi z wykorzystaniem narzędzia MÓWik. Metoda ta, w pełni przebadana i stosowana, daje szansę dzieciom i młodzieży na funkcjonowanie na poziomie rodziny, szkoły i środowiska, w którym to dziecko przebywa. Szkolenie, które proponujemy nauczycielom przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej, współorganizującym, logopedom, pedagogom i psychologom w sposób kompleksowy przedstawia tę metodę, jednocześnie dając merytoryczne wsparcie w doborze i organizacji słownictwa wykorzystywanego w tym indywidualnym narzędziu do komunikacji oraz w przedstawieniu sposobów na motywowanie dziecka do komunikowania się.
Czytaj więcej: AAC - Tworzenie i wprowadzanie indywidualnego narzędzia do komunikacji