Aktualności
Jakie są zasady protokołu dyplomatycznego w urzędzie, jednostce oświatowej lub innej instytucji? Na co należy zwrócić uwagę w zakresie etykiety podczas spotkań zawodowych i towarzyskich?
Zapraszamy dyrektorów szkół i placówek oświatowych na szkolenie stacjonarne systematyzujące wiedzę na temat zasad etykiety oraz umiejętności swobodnego poruszania się w codziennych kontaktach zawodowych.
Termin realizacji szkolenia: 20 kwietnia 2023 r., godz. 9.00 – 12.15
Miejsce: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3, budynek szkoły Podstawowej nr 12, II piętro
W obliczu rozwoju nowych technologii zagrożenia internetowe stały się jeszcze bardziej powszechne. W jaki sposób przekazać uczniom wiedzę na temat różnych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi? Jak wspierać i reagować w sytuacji, gdy młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą cyberprzemocy?
Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych (klasy VI – VIII) i ponadpodstawowych, specjalistów pomocy psychologiczno – pedagogicznej na zajęcia prowadzone na Platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Termin realizacji szkolenia: 13 kwietnia 2023 r., godz. 16.30 – 19.30
Czytaj więcej: Jakie zagrożenia czyhają na młodzież w Internecie?
Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób rozwijać motywację wewnętrzną i pracować tak, by ją podsycać. Zapoznają się z dobrą praktyką dotyczącą oceniania bez stopni, które rozwija dziecko i pomaga mu się uczyć. Zostaną przypomniane aspekty prawne oceniania ucznia młodszego.
Zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na zajęcia stacjonarne do Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3, budynek Szkoły Podstawowej nr 12, II piętro w dniu 19 kwietnia 2023 r. w godzinach 16.00 – 18.15
Czytaj więcej: Ocenianie bez stopni jako wspieranie ucznia a nie wartościowanie
Stereotypy podpowiadają nam, że nauczyciel wypalony zawodowo to taki, który pracuje już w szkole wiele lat, jest ogólnie zniechęcony i bierny. Tymczasem badania naukowe wskazują coś zupełnie innego. Statystycznie najbardziej wypaleni sią nauczyciele między 25 a 29 oraz między 50 a 54 rokiem życia. Co istotne, pierwszym etapem wypalenia zawodowego jest faza entuzjazmu...
Na spotkaniu odpowiemy na pytania - Jak ZSU działa na rzecz rozwoju umiejętności zgodnie z ideą ucznia się przez całe życie. Jakie są zasady i kierunki realizacji ZSU. Jak można wykorzystać modele koncepcyjne w pracy nauczyciela i doradcy zawodowego.
Zapraszamy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych oraz doradców zawodowych, na spotkanie organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3, budynek Szkoły Podstawowej nr 12, II piętro
w dniu 14 kwietnia 2023 r. w godzinach 09.00 – 13.30.
Czytaj więcej: Zintegrowana Strategia Umiejętności w pracy nauczyciela oraz doradcy zawodowego
Masz świadomość, że już od najmłodszych lat warto kształtować u dzieci umiejętność kodowania? Chcesz wprowadzić naukę kodowania z wykorzystaniem robotów do swoich zajęć, ale nie wiesz jak to zrobić? Szukasz pomysłów na ciekawe aktywności z robotami? To zajęcia właśnie dla Ciebie. Po warsztatach z łatwością wprowadzisz roboty do swojej pracy. U dzieci będziesz doskonalił logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej.
Czytaj więcej: Wykorzystanie robotów edukacyjnych (Dash, Genibot) w pracy z dzieckiem
Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, Fundacją Deloitte partnerem biznesowym programu i Fundacją Szkoła z Klasą realizuje projekt Glony dla przyszłości. Projekt integrujący w działaniu dzieci z Polski i Ukrainy.
Za nami konferencja, na której zostały omówione cele oraz założenia projektu. Pani dr Paulina Rusanowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z Wydziału Geoinżynierii, Katedry Inżynierii Środowiska przedstawiła ciekawostki z życia glonów.
Czytaj więcej: Dzieci w działaniu – projekt Glony dla przyszłości
Szerzenie świadomości o profilaktyce i chorobie jest niezwykle ważne. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Co roku umiera na raka piersi ok. 5 tys. kobiet. Jest on najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Tymczasem lekarze podkreślają, że nowotwór ten wykryty we wczesnym stadium, można wyleczyć.
Na zajęciach dowiesz się o budowie piersi, o podłożu genetycznym choroby. Poznasz sposoby profilaktyki, diagnozy raka piersi. Zostaną omówione zasady samobadania piersi. Będziesz mogła przekazać wiedzę swoim uczennicom i uczniom.
Czytaj więcej: Profilaktyka raka piersi - lepiej zapobiegać niż leczyć
Pracujesz w szkole realizującej projekt Laboratoria Przyszłości lub jesteś zainteresowany tematem? Nie wiesz jak w pełni wykorzystać drukarkę 3D na zajęciach z różnych przedmiotów? Zapraszamy na warsztaty, na których dowiesz się jak obsługiwać sprzęt, jak stosować programy do projektowania i modelowania trójwymiarowego. Poznasz wady i zalety różnych sposobów wykorzystania drukarki 3D. Zobaczysz, jak może wyglądać przykładowa lekcja. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy przed szkoleniem.
Czytaj więcej: Laboratoria przyszłości. Wsparcie merytoryczno - metodyczne z druku 3D – III edycja
Czy dziecku potrzebny jest relaks? Zdawać by się mogło, że towarzyszące nam dorosłym pośpiech oraz zmartwienia, obce są dzieciom a każdy ich dzień to przede wszystkim zabawa. Badania wykazują jednak, że naszym wychowankom coraz bardziej brakuje odpoczynku. Relaksacja jest również w ich życiu bardzo ważna, szczególnie u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wzorce dotyczące codziennej higieny psychicznej nie zawsze są przekazywane przez środowisko rodzinne- i tu pojawia się miejsce do działań przedszkola oraz szkoły.
Zapraszamy nauczycieli przedszkoli oraz klas młodszych szkoły podstawowej na szkolenie online.
Czytaj więcej: Techniki i metody relaksacyjne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych
Pokolenie IGen – dorastanie ze smartfonem w plecaku - dla obecnego pokolenia sięganie po smartfon stało się niemalże automatyczne. Tej grupie łatwiej przychodzi nawiązywanie relacji poprzez naciskanie klawiatury niż wypowiadanie słów. O nastolatkach z pokolenia IGen mówimy, że urodzili się w tym samym czasie co Internet, dorastając w nakładających się na siebie, pełnych wyzwań światach – wirtualnym i rzeczywistym.
Zapraszamy nauczycieli szkół i przedszkoli, specjalistów pomocy psychologiczno – pedagogicznej na szkolenie online.
W imieniu Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Goethego w Warszawie oraz własnym zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli języka niemieckiego II i III etapu edukacyjnego oraz nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych zajmujących się językiem niemieckim na szkolenie stacjonarne. Warsztaty mają ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć w całości w języku docelowym, niemieckim, poprzez uatrakcyjnienie lekcji zróżnicowanymi ćwiczeniami oraz technikami.
Czytaj więcej: Niemiecki językiem komunikacji na lekcji dotyczącej realioznawstwa
Pałac Młodzieży w Olsztynie oraz Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli zapraszają na warsztaty związane kulturą Irlandii. Zbliża się dzień Świętego Patryka- patrona tego państwa. Na pewno warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy pani Magdaleny Faszcza- pracownika Pałacu Młodzieży, która podzieli się swoimi pomysłami na organizację ciekawego wydarzenia w Państwa jednostce i zaproponuje scenariusz wydarzenia w irlandzkim stylu.
Na warsztaty zapraszamy do Pałacu Młodzieży w Olsztynie, ul. Emilii Plater 3 w dniu 25 lutego 2023 r. w godzinach 11.00 – 14.00
Czytaj więcej: St. Patrick's Day- dzień irlandzki w Twojej szkole
Zapraszamy doradców zawodowych, wychowawców, zainteresowanych tematem nauczycieli na spotkanie online na platformie Zoom Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w dniu 10 lutego 2023 r. od godziny 16.30 – 18.00
prowadzący:
- Katarzyna Umecka - pracownik biura karier Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajmująca się działalnością informacyjną i poradnictwem z zakresu studiów wyższych, promocją oferty kształcenia wśród kandydatów na studentów
- przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej
- Alina Bogdańska - doradca zawodowy z wieloletnim doświadczeniem, pedagog, wykładowca. Koordynator pracy i organizacji zajęć dla doradców zawodowych zrzeszonych w „Sieci współpracy i samokształcenia szkolnych doradców zawodowych” działającej przy Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Powiatowy koordynator doradztwa zawodowego przy Warmińsko - Mazurskim Kuratorze Oświaty z powołania Prezydenta Olsztyna.
Zgłoszenia przyjmujemy do 8 lutego 2023 r. za pośrednictwem
Zapisane przez formularz zgłoszeniowy osoby otrzymają dzień przed zajęciami link dostępu do platformy przesłany pocztą elektroniczną.
osoba do kontaktu: Marlena Kowalska
tel. 693 858 210
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.