Świadomość funkcjonowania toru oddechowego i takiej pracy fizjoterapeutycznej, aby był on jak najbardziej prawidłowy, to nieodłączny aspekt pracy logopedów. Ważna tu jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale też, a może przede wszystkim, wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Połączenie logopedii z pracą manualną może bowiem przyspieszyć lub dopełnić pracę terapeutyczną i dać świetne efekty dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży.

Szkolenie, które dedykujemy LOGOPEDOM składa się

  • z części teoretycznej: wywiad logopedyczno-fizjoterapeutyczny, anatomia i fizjologia oddechu; przepona oddechowa; przepony w ciele, klatka piersiowa i szyja;
  • z części praktycznej: palpacja najważniejszych mięśni oddechowym i ocena napięcia; globalna ocena w kontekście toru oddechowego z uwzględnieniem postawy ciała, nawykowej pozycji, obserwacji napięć w ciele; diagnozowanie przepony i praca manualna na niej; diagnozowanie napięć zlokalizowanych w obszarze klatki piersiowej i praca manualna na obojczykach, mostku, mięśniach międzyżebrowych, mięśniach piersiowych i odcinku piersiowym kręgosłupa; diagnozowanie i praca manualna na mięśniach szyi i podstawy czaszki; ćwiczenia oddechowe wspomagające pracę przepony.

Prowadząca: Klara Francuz-Matwiejczyk

Fizjoterapeutka, logopedka i studentka osteopatii. W pracy zawodowej łączy wiele specjalizacji. Głównie zajmuje się̨ zaburzeniami zlokalizowanymi w obszarze czaszki i twarzoczaszki, szyjnego odcinka kręgosłupa, stawów skroniowo- żuchwowych, krtani i aparatu artykulacyjnego oraz uwalnianiem napięć w ciele spowodowanych stresem i traumą. Pracuje z niemowlakami, dziećmi oraz osobami dorosłymi. Doświadczenie zdobywała w szpitalach, klinikach, poradniach specjalistycznych, hospicjach. Uczy się̨ od niezwykłych terapeutów i instruktorów z całego świata. Jako logopeda pracuje głównie technikami manualnymi. Fascynuje ją ludzkie ciało i to jak logicznie jest ze sobą połączone. Zwraca szczególną uwagę na prawidłową pracę języka, ponieważ to właśnie język w ogromnym stopniu odpowiada za prawidłowy zgryz, kształtowanie zatok, prawidłowe ssanie, żucie i połykanie oraz mowę.  Jest również terapeutą metody czaszkowo- krzyżowej oraz terapeutą i diagnostą zaburzeń Integracji Sensorycznej. Tworzy interdyscyplinarne zespoły z ortodontami, psychoterapeutami, ginekologami i lekarzami innych specjalizacji. Jest współwłaścicielką Centrum Terapii Zmysłownia, w którym wraz z innymi terapeutami skupia się na holistycznym podejściu do zdrowia dorosłych i dzieci. 

Zapraszamy LOGOPEDÓW na dwudniowe zajęcia STACJONARNE prowadzone w siedzibie Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3.

Termin realizacji szkolenia: 25-26 kwietnia 2024r., godz.  odpowiednio: 13.00-19.00 i 12.00 – 17.15.

Zgłoszenia przyjmujemy do 19 kwietnia 2024 r. za pośrednictwem

formularza zgłoszeniowego

Uczestnicy z placówek prowadzonych przez inny organ niż Miasto Olsztyn proszeni są o uiszczenie opłaty na konto Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli nr rachunku: 49 1030 1508 0000 0008 2303 4002 w wysokości 120 zł (stu dwudziestu zł) w terminie do  19.04.2024 r. W tytule przelewu – PRZEPONA I ODDECH.

UWAGA! –  W przypadku zgłoszonego wcześniej braku możliwości uczestniczenia  w szkoleniu, zwrot wpłaconej kwoty nastąpi po złożeniu do sekretariatu OCEN pisemnego wniosku najpóźniej 2 dni po terminie realizacji szkolenia.

osoba do kontaktu:

Dorota Marczak,

tel. 89 670 17 17 wew. 1004

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.