Informujemy, że trwają zapisy do nowej, IV edycji kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w "Aktualnościach".

Zapraszamy!

 W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 89 670 17 17

 

 

#logopediaonline/porady

Przygotowaliśmy dla Państwa 3 krótkie filmy instruktażowe przedstawiające ciekawe i proste  sposoby pracy zdalnej z dzieckiem z wadą wymowy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Autorką filmów jest Olga Bednarska - pedagog, surdologopeda, logopeda medialny, terapeuta metody Tomatisa, SPPS i Johansena.

Dziecko z otwartą buzią

Słyszy a nie słucha

Jak pomóc dziecku z APD?

#porady/pomocpsychologicznopedagogiczna

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 spowodowało konieczność znaczących zmiany w pracy nauczycieli. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz chcąc nieść wsparcie i pomoc stworzyliśmy serię krótkich filmów pt. „Kodeks postępowania nauczyciela w sytuacji kryzysowej – pandemii.” Składa się ona z trzech części:

 
 
 

#tiknaodleglosc/nowerozwiązania

Proponujemy Państwu zapoznanie się z 3 krótkimi filmami instruktażowymi, przedstawiającymi ciekawe i proste narzędzia w pracy zdalnej na wszystkich etapach edukacyjnych. Autorka filmów Lidia Bielinis pracuje w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Zajmuje się badaniami w obszarze kształcenia w szkole wyższej wspieranego technologiami. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu wykorzystania TIK i nowych mediów w edukacji, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli oraz projektuje kursy e-learningowe na platformie itslearning.

Mentimeter

Quiver Vision

Mind Meister

Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Chcemy być z Wami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Podjęliśmy próbę zebrania w jednym miejscu, najciekawszych naszym zdaniem propozycji związanych z kształceniem na odległość. Poniżej prezentujemy, z pewnością niekompletną, listę Otwartych Zasobów Edukacyjnych pozwalających na ich szerokie wykorzystywanie – bez przeszkód technologicznych ani prawnych – w pracy edukacyjnej, ale też w  osobistym rozwoju zawodowym. Część z tych zasobów jest Państwu z pewnością znana, niemniej będzie nam miło, jeśli przyjrzą się Państwo poniższej liście i skorzystają z zachęty. Zapraszamy do kontaktów i sugestii. Lista będzie systematycznie rozwijana. Życzymy zdrowia i optymizmu.

Zespół OCEN.

Narzędzia do prowadzenia darmowych wideokonferencji, rozmów audio i webinarów oraz do współpracy:

FreeConferenceCall.com

ZOOM

Cisco Webex - wirtualna klasa

Genially

Jak bezpiecznie korzystać z wideokonferencji?

Scenariusze lekcji, porady, teksty eksperckie, nagrania z webinariów dotyczących edukacji zdalnej

https://wszechnica.org.pl

     Wykłady w internecie. Ponad 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe w formie zapisów wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.

https://polona.pl

     Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA. Udostępnia zdjęcia archiwalne, zdigitalizowane ryciny, starodruki. Część w domenie publicznej.

https://otwartezasoby.pl

     Katalog otwartych zasobów od grafik i zasobów dziedzictwa narodowego po scenariusze lekcji, e-podręczniki.

https://www.classdojo.com/

Darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

https://pl.khanacademy.org/

     Khan Academy strona znana najbardziej dzięki popularnym wideo na YouTube na każdy temat i z każdego przedmiotu szkolnego, na każdym poziomie. Akademia Khana to również narzędzie online i aplikacje mobilne do uczenia się i rozwiązywania zadań. Strona, aplikacja mobilna i wiele treści.

https://3dprint.nih.gov/learn

     Szczegółowe wskazówki, jak projektować i drukować dokładne modele molekularne 3D przy użyciu oprogramowania open source. NIH 3D Print Exchange oferuje modele w formatach, które są kompatybilne z drukarkami 3D, i oferuje unikalny zestaw narzędzi do tworzenia i udostępniania modeli do druku 3D.

https://mapchart.net/

     Stwórz własną mapę świata, Europy, obu Ameryk, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i nie tylko, korzystając z wybranych kolorów i opisów. 

http://maps.stamen.com/#watercolor/12/37.7706/-122.3782

     Idealne miejsce w sieci, w którym nie tylko wygenerujesz mapę dowolnego miejsca (o ile jest ono na mapach z OpenStreetMap) w kilku stylach. 

http://open.esa.int/

     Wolne materiały Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

https://quizlet.com/pl/teachers

     Quizlet dla nauczycieli. Angażuj swoich uczniów w klasie i poza nią poprzez interaktywne materiały do nauki oraz zabawy i gry edukacyjne. 

https://www.szkolazklasa.org.pl/materialy/alfa-narzedzie-pracy/

     „Szkoła z klasą”. Wspiera i łączy nauczycieli. Razem z nimi rozwija i sprawdza nowoczesne metody pracy. Pomaga wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach.

http://www.kopernik.org.pl Centrum Nauki Kopernik proponuje:

     Zrób sobie Kopernika i eksperymentuj w domu. Codziennie podpowiadamy jak… 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/eksperymentuj-w-domu/

     Kurs Majsterkowania. W każdy poniedziałek i piątek nowe wyzwanie. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/kurs-majsterkowania/

     Patrz w gwiazdy. Uchylamy nieba w każdy wtorek, czwartek i sobotę. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/patrz-w-gwiazdy/

     Zrób to z nami. Niektóre doświadczenia wymagają czasu. Przeprowadźmy je razem. Sprawdzimy, czy wszyscy uzyskamy taki sam efekt. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/zrob-to-z-nami/

 

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/

     Udostępnione gotowe i szczegółowo opracowane pomysły na lekcje dla uczniów szkół podstawowych. Scenariusze powstały na bazie wieloletniej współpracy z naukowcami i specjalistami. 

https://ekreda.pl/doc

     Serwis eKreda umożliwia tworzenie prezentacji wypełnionych po brzegi nie tylko multimediami (plikami wideo, zdjęciami, dźwiękami i animacjami), lecz przede wszystkim różnorodnymi ćwiczeniami interaktywnymi, m.in.: łączeniem odpowiedzi, wypełnianiem pól, zadaniami typu „przeciągnij i upuść”, układaniem odpowiedzi we właściwej kolejności, krzyżówkami i dziesiątkami innych. 

https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/

     „Wolne lektury”. 5571 darmowych utworów, do których masz prawo.

 https://www.eduscience.pl/

     Projekt EDUSCIENCE. Jego pełny tytuł brzmi: „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno - przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”. Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno - przyrodniczych. 

https://padlet.com

     „Tablica wirtualna” Padlet. Wirtualna tablica - tablica informacyjna, narzędzie do współpracy online poprzez udostępnienie materiałów. Miejsce prowadzenia dyskusji, redagowania wspólnej treści. Teksty, pliki, zdjęcia, linki do stron www, filmów (youtube), grafik. Konieczna rejestracja nauczyciela w aplikacji. Uczniowie nie muszą zakładać kont.

https://learningapps.org

     Interaktywne ćwiczenia “Learning Apps”. Tworzenie i udostępnianie interaktywnych aplikacji.

W obecnym czasie - słusznie porównywanym do wojny - mamy inne zadania i funkcjonujemy w innym niż dotychczas trybie.  Na pierwsze miejsce wysuwają się konkretne potrzeby, ale też niezbędne są konkretne działania.Tu i w każdej sytuacji kryzysowej potrzebny jest Triage i działania efektywne, czyli dające maximum wyniku przy minimalnym wkładzie. Słowem procedury muszą hulać i jak nie działają to trzeba je poprawiać. Do tego niezbędny jest cel, wgląd lub ogląd sytuacji, próby i analiza błędów - ewaluacja. Na nowe potrzeby musi być zbudowany system. 

Efektów pierwszych tygodni e-dukacji jest sporo - jedni radzą sobie lepiej inni gorzej, kosztem kolejnych itd. Generalnie to, co dotyka wszystkich to poczucie chaosu oraz ogromny stres. Stres dyrektorów, nauczycieli, rodziców i dzieci.  Ten stres ma prawo być, ma prawo się pojawiać i fluktuować, natomiast musimy zacząć z nim tak działać, żeby się nie eskalował i nie powodował trwałych negatywnych konsekwencji.

To czego się obawiamy w obecnym kontekście to:

  • nasilenie trudności wychowawczych i sytuacji kryzysowych w domach uczniów
  • brak pomocy, którą powinni uzyskać rodzice i nieumiejętne budowanie z nimi relacji
  • postawienie uczniów w roli wykonujących prace dla innych - obecny proces trudno nazwać nauką, jest raczej działaniem ostatniego ogniwa zależności (ministerstwo, dyrektorzy, nauczyciele) na rzecz całego łańcucha
  • zbyt duże obciążenie nauczycieli, grożące wypaleniem zawodowym.
  • trzeba dodać jeszcze uzależnienie od internetu (technowypalenie), zastój ciała wynikający z ograniczenia ruchu a przekładający się na kondycję psychiczną oraz … fiksację funkcjonalną i inne schorzenia oczu.  

Wobec wszechobecnych treści - o zdrowiu, o diecie, o ruchu, o kreatywnych sposobach spędzania czasu… potrzeba nam spokoju. 

To, co chcemy zaoferować w naszym projekcie to zwiększenie poziomu spokoju: zadbanie o kondycję nauczycieli, uniwersalne wsparcie szkół w komunikacji z rodzicem, doszkolenie nauczycieli w obszarach psychologiczno- pedagogicznym, a to wszystko budując jednolity system i kierując się zasadą less is more

Nauczyciel jest w tej chwili najważniejszym ogniwem procesu. Wymaga on solidnego wsparcia i dostosowanych dla niego rozwiązań. Trzeba pamiętać, że nauczyciel jest kimś takim samym jak my - przeżywającym dyskomfort izolacji, bojącym się o rodzinę, doświadczającym olbrzymiego stresu psychicznego i fizycznego. Jak każdy z nas obawia się o swoje życie, o dobrobyt, raczej na pewno dotykają go problemy logistyczne i trudność wynikająca z połączenia pracy w domu, z byciem z rodziną. 

PAKIET KRYZYSOWY to kompleksowy system wsparcia dla szkół, dedykowany Dyrektorom Szkół i ich pracownikom oraz - pośrednio, uczniom i rodzicom. 

Pakiet Kryzysowy „3mamyzWami” to kompleksowe doskonalenie dla nauczycieli na temat funkcjonowania placówki (przedszkola, szkoły) w czasie pandemii epidemiologicznej oraz edukacja/wsparcie dla rodziców.  Nauczyciele otrzymują zaświadczenie ukończenia formy doskonalenia zawodowego. Placówka ma strategię pracy w czasach pandemii epidemiologicznej i innych wydarzeń kryzysowych.

Aby skutecznie i efektywnie wykonywać główne zadania, które są zalecane teraz szkołom, tj.  realizację przez nauczycieli swoich obowiązków w trybie on- line - musimy dać im wsparcie merytoryczne i psychologiczne. Ponieważ do obowiązków każdego nauczyciela należy też praca wychowawczo- opiekuńcza głęboko wierzymy, że ten aspekt komunikacji z rodzicem i uczniem wysunie się na równie ważne miejsce co nauczanie przedmiotu. Jest to bardzo ważny element dbania o bezpieczeństwo dzieci. Profilaktyka przeciwko przemocy, podnoszenie kompetencji rodzicielskich, budowanie nowych nawyków i działanie w kryzysie - to w tej chwili równie ważne „lekcje”, które przy odrobinie wsparcia może wykonać każdy nauczyciel w ramach godzin swojej pracy. To także czas powołania Szkolnych Sztabów Kryzysowych.

Szczegóły oferty

Realizacja funkcji dydaktycznych i wychowawczych w czasach pandemii w formie zdalnej, to zadanie, do którego musimy się z dnia na dzień przystosować. Efekt jest taki, że wszyscy w łańcuchu edukacyjnym są wyczerpani, napięci, zdezorientowani i czują się często mało efektywni, bo wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie, rozesłania, a następnie sprawdzenie maili, czatów itp. zajmuje dużo czasu i energii każdej ze stron. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele z dnia na dzień zostali postawieni w sytuacji, której ani się nie spodziewali i na którą nie mieli szansy się przygotować. W związku z tym radzą sobie najlepiej jak potrafią. Niestety wszystko jest także bardzo wyczerpujące dla uczniów, oni też są zdezorientowani, wylęknieni, sfrustrowani izolacją i utraconą wolnością. 

Elementy pakietu:

-  szkolenia online dla Szkolnego Sztabu Kryzysowego i dla nauczycieli. Specjaliści przedstawią i wyjaśnią zagadnienia dotyczące kryzysu, etapów kryzysu, zarządzania placówką w kryzysie, powołania szkolnych sztabów kryzysowych, procedur działania w kryzysie z nauczycielami, uczniami, rodzicami oraz procedur pokryzysowych (co jest najczęściej niedoceniane), np. 15-20 tematów, po 20-30 minut. 
Wśród specjalistów: psycholodzy, ratownik medyczny, dyrektor szkoły Ewa Radanowicz i inni.

materiały dla nauczycieli - skuteczne procedury (dla siebie, rodziców i uczniów), aby nauczyciele mogli dopełniać obowiązki ustawowe dotyczące zagadnień opiekuńczo-wychowawczych i edukacji rodziców. Profilaktyka występowania obniżenia nastroju, paniki, PTSD, radzenie sobie z lękiem, depresją i innymi niepożądanymi stanami psycho-emocjonalnymi i zachowaniami. Materiały zostaną opracowane w formacie PDF do rozsyłania rodzicom i uczniom.

coaching indywidualny i grupowy – w formie telekonferencji lub webinarów, np. co tydzień.

materiały dla rodziców uczniów – mini wykłady online i opracowania w PDF.

- gorąca linia – telefon do eksperta w ustalonych ramach czasowych dla członków sztabu kryzysowego, nauczycieli i rodziców. 

Autorki projektu i osoby prowadzące projekt:

Małgorzata Taraszkiewicz – psycholog, trener, autorka wielu poradników, w tym poradników na temat zdrowia psychicznego oraz bezpieczeństwa w szkole i zarządzania kryzysem w szkole (Bezpieczeństwo w szkole. Wyd. Verlag Dashofer, 2003; „Kryzys w Szkole”, Wyd., CODN, 2007 r.) 

Od początku aktualnego kryzysu epidemiologicznego organizuje otwarte webinary i prowadzi co czwartek Klub online dla nauczycieli, aby udzielać im wsparcia psychologicznego, pomagać zrozumieć zachowania człowieka w kryzysie oraz dbać o siebie i innych. 

Zuzanna Taraszkiewicz - absolwentka Filozofii ze specjalizacją Bioetyka i Ekologia Człowieka, wykładowca, trener, ratownik medyczny. Od ponad 15 lat pracuje z nauczycielami, rodzicami i uczniami, tworząc programy innowacyjne. Autorka rozmaitych kursów m. in. dla Wydawnictwa Operon, współautorka „Zrozum mnie - rozwój dziecka w wieku 5-10 lat, przewodnik dla rodziców i nauczycieli”. Nieustająco dzieli się wiedzą na temat budowania równowagi i odporności na stres.

Wiktoria Niedzielska- Galant – psycholog, trener, wykładowca i praktyk. Od lat pracuje jako ekspert z dyrektorami i nauczycielami, projektuje i wdraża systemowe procedury usprawniające działanie placówek (w tym zarządzanie kryzysowe). Ma ponad 10 lat doświadczenia w pracy z uczniami z zaburzeniami zachowania i demoralizacją (MOS). Lider zespołów wychowawczych i nauczycielskich, autor programów wychowawczych i wspierających uczniów z trudnościami. Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu nowych placówek oświatowych, wprowadzając innowacyjne standardy pracy. Współtwórca i opiekun merytoryczny Międzynarodowej Konferencji EDUKACJA INNOWACJA. 

 

Wstęp deklaracji

Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej BIP Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Daty publikacji i aktualizacji

Data publikacji strony internetowej: 2015-03-17.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-03-26.

Status pod względem zgodności z ustawą:

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
  • część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
  • brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,

Wyłączenia:

  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej

Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-27. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Małgorzata Owczarek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 89 534 96 90. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury/Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

1. Do siedziby placówki prowadzi jedno wejście główne (do Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie) od ul. Turowskiego 3. Przy wejściu do budynku występują ograniczenia w postaci schodów. Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy Szkoły Podstawowej nr 12. Przy wejściu do budynku znajduje się portiernia, w której pracownicy obsługi udzielają niezbędnych informacji.

2. Wszystkie pomieszczenia placówki znajdują się na II piętrze budynku. Do wyżej wskazanych pomieszczeń prowadzą schody. W budynku nie ma wind.

3. W budynku nie ma dostosowań dla osób niepełnosprawnych, nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

4. Za budynkiem znajduje się parking dla samochodów osobowych. Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

5. Do budynku może wejść osoba z psem asystującym.

6. W placówce nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.

Aplikacje mobilne

Brak aplikacji mobilnych