Stereotypy podpowiadają nam, że nauczyciel wypalony zawodowo to taki, który pracuje już w szkole wiele lat, jest ogólnie zniechęcony i bierny. Tymczasem badania naukowe wskazują coś zupełnie innego. Statystycznie najbardziej wypaleni sią nauczyciele między 25 a 29 oraz między 50 a 54 rokiem życia. Co istotne, pierwszym etapem wypalenia zawodowego jest faza entuzjazmu...

 

Na spotkaniu odpowiemy na pytania  - Jak ZSU działa na rzecz rozwoju umiejętności zgodnie z ideą ucznia się przez całe życie. Jakie są zasady i kierunki realizacji ZSU. Jak można wykorzystać modele koncepcyjne w pracy nauczyciela i doradcy zawodowego.

Zapraszamy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych oraz doradców zawodowych, na spotkanie organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Turowskiego 3, budynek Szkoły Podstawowej nr 12, II piętro

w dniu 14 kwietnia 2023 r. w godzinach 09.00 – 13.30.

Masz świadomość, że już od najmłodszych lat warto kształtować u dzieci umiejętność kodowania? Chcesz wprowadzić naukę kodowania z wykorzystaniem robotów do swoich zajęć, ale nie wiesz jak to zrobić? Szukasz pomysłów na ciekawe aktywności z robotami? To zajęcia właśnie dla Ciebie. Po warsztatach z łatwością wprowadzisz roboty do swojej pracy. U dzieci będziesz doskonalił logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej.

Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Centrum Nauki Kopernik, Fundacją Deloitte partnerem biznesowym programu i Fundacją Szkoła z Klasą realizuje projekt Glony dla przyszłości. Projekt integrujący w działaniu dzieci z Polski i Ukrainy.

Za nami konferencja, na której zostały omówione cele oraz założenia projektu. Pani dr Paulina Rusanowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z Wydziału Geoinżynierii, Katedry Inżynierii Środowiska przedstawiła ciekawostki z życia glonów.

 

źródło: pixabay.com/pl/

Zapraszamy chętnych nauczycieli do uczestnictwa w kursie kwalifikacyjnym nadającym uprawnienia do zajmowania stanowiska dyrektora i innych stanowisk kierowniczych w jednostce oświatowej. Kurs adresowany jest do nauczycieli zainteresowanych nabyciem wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania w oświacie. 

Uwaga: Nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Olsztyn uczestniczą w kursie na preferencyjnych zasadach (bonifikata do 60%).

Pracujesz w szkole realizującej projekt Laboratoria Przyszłości lub jesteś zainteresowany tematem? Nie wiesz jak w pełni wykorzystać drukarkę 3D na zajęciach z różnych przedmiotów? Zapraszamy na warsztaty, na których dowiesz się jak obsługiwać sprzęt, jak stosować programy do projektowania i modelowania trójwymiarowego. Poznasz wady i zalety różnych sposobów wykorzystania drukarki 3D. Zobaczysz, jak może wyglądać przykładowa lekcja. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy przed szkoleniem.

Szerzenie świadomości o profilaktyce i chorobie jest niezwykle ważne. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Co roku umiera na raka piersi ok. 5 tys. kobiet. Jest on najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Tymczasem lekarze podkreślają, że nowotwór ten wykryty we wczesnym stadium, można wyleczyć. 

 Na zajęciach dowiesz się o budowie piersi, o podłożu genetycznym choroby. Poznasz sposoby profilaktyki, diagnozy raka piersi. Zostaną omówione zasady samobadania piersi. Będziesz mogła przekazać wiedzę swoim uczennicom i uczniom.

W imieniu Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Goethego w Warszawie oraz własnym zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli języka niemieckiego II i III etapu edukacyjnego oraz nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych zajmujących się językiem niemieckim na szkolenie stacjonarne. Warsztaty mają ułatwić nauczycielom prowadzenie zajęć w całości w języku docelowym, niemieckim, poprzez uatrakcyjnienie lekcji zróżnicowanymi ćwiczeniami oraz technikami.

Wspieranie młodzieży bez wiedzy na temat jej rozwoju jest bardzo trudne. Neurologia i neuropsychologia umożliwiają poznanie faktów, które mogą zmienić postrzeganie młodych ludzi i ułatwić kontakt z nimi. A kontakt umożliwia tworzenie relacji, które są najważniejszym czynnikiem chroniącym przed depresją młodzieńczą.

Szkolenie będzie szansą na zapoznanie się z najważniejszą wiedzą rozwojową. Będzie o budowie mózgu nastolatka  i zmianach w nim, będzie o emocjach i rozwoju społecznym.

Szkolenie to szansa na aktualną wiedzę w pigułce.

 

Kampania „Przemoc boli” to przedsięwzięcie organizowane przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli w ramach wspomagania szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Olsztyn. Celem kampanii jest profilaktyka przemocy, w tym przemocy rówieśniczej oraz cyberprzemocy. Zamysł realizacji kampanii wynika z niepokojących danych dotyczących kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Niewystarczające kompetencje młodych osób  w radzeniu sobie z hejtem i innymi przejawami agresji powodują stale rosnący odsetek zaburzeń emocjonalnych. Nauczyciele stają na co dzień przed wyzwaniem – jak jeszcze można pomóc uczniom w trudnym dla nich okresie?

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie poświęconym tematyce społeczno-gospodarczej. Na czym polega zadanie konkursowe? Należy zgłębić wybrany temat z zakresu społeczno-gospodarczego, a następnie stworzyć promujący go materiał. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody!