Umysł nie jest naczyniem, które trzeba napełnić lecz ogniem, który należy rozniecić”

(Plutarch z Cheronei)

Myśl ta zostanie rozwinięta na konferencji organizowanej przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w ramach 19. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Zapraszamy 23 września 2021 r.

 

Program

16.00 -16.45 Między nauczaniem, a uczeniem się jest samosterowność

Danuta Sterna - przedstawi niezbędne warunki, aby uczniowie mogli wziąć odpowiedzialność za swoje uczenie się. Nikogo na siłę nie można niczego nauczyć, potrzebna jest jego chęć nauczenia się i możliwość kierowania własnym procesem uczenia się.

16.45 – 17.30 Autorski warsztat pracy nauczyciela – w poszukiwaniu sensu i satysfakcji z pracy

Oktawia Gorzeńska - wprowadzi nas w świat VUCA. Przedstawi efektywne praktyki uczenia i nauczania, inspiracje do wykorzystania w codziennej pracy, w tym dotyczące dobrego planowania, ustalania priorytetów i troski o dobrostan.

Przerwa 17.30 – 17.45

17.45 – 18.30 Czy szkoła uczy, jak żyć? O wyzwaniach współczesnej edukacji

dr Piotr Wasyluk - zaprezentuje edukację skoncentrowaną na wyzwaniach. Omówi nauczanie przez eksperymentowanie, edukację nastawioną na kompetencje i rozwijanie zdolności, a także uczenie się przez zaangażowanie.

18.30 – 19.15 Jak wspierać uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości

Aneta Duda-Jaśkiewicz - zaprezentuje możliwości wykorzystania metody Design Thinking w szkole oraz badań własnych nad kompetencjami przyszłości.

Zajęcia odbędą się na platformie Evenea Olsztyńskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września 2021 r. lub do wyczerpania miejsc na platformie za pośrednictwem

formularza zgłoszeniowego

Zapisani przez formularz zgłoszeniowy nauczyciele otrzymają 21 września 2021 r. link dostępu do platformy przesłany pocztą elektroniczną.

osoba do kontaktu:

Marlena Kowalska tel. 693 858 210

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Danuta  Sterna - ekspertka w programie Szkoła Ucząca Się prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Propaguje w Polsce ocenianie kształtujące i wprowadziła do edukacji polskiej metodę - OK zeszyt. Pracowała na Politechnice Warszawskiej i w liceach warszawskich, jako nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły. Jest autorką licznych publikacji i książek dla nauczycieli: „Ocenianie kształtujące w praktyce”, „Uczę (się) w szkole”, „Uczę się uczyć. Ocenianie kształtujące w praktyce”, „OKmiks” i współautorką książki „Uczę w klasach młodszych” i „OK zeszyt”. Prowadzi blog: Oś świata - https://osswiata.ceo.org.pl/

Oktawia Gorzeńska – absolwentka Leadership Academy for Poland. Wieloletnia dyrektorka szkoły z mocą zmieniania świata, twórczyni szkoły w chmurze oraz Flagowej Szkoły Microsoft. Członkini Rady Programowej, a także doradczyni dyrektorów w projekcie Szkoła dla Innowatora Ministerstwa Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Twórczyni Akademii Przywództwa Edukacyjnego oraz Laboratorium Zmiany. Współinicjatorka platformy EduLab oraz ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji. Autorka poradników dla dyrektorów szkół z zakresu edukacji zdalnej i innowacji. Współinicjatorka i koordynatorka projektów lekcjewsieci.pl, Lekcje w sieci experymentalnie oraz lekcji w TVN – korki.tv Wspiera nauczycieli, dyrektorów oraz samorządy w procesie tworzenia i wdrażania strategii edukacyjnej zmiany, w tym w obszarze cyfryzacji. Nagrodzona tytułem Eduinspirator 2015 oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 

Piotr Wasyluk - doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki; Specjalista i praktyk w zakresie projektowania usług oraz projektowania z wykorzystaniem trendów; Moderator Design Thinking; Redaktor profili FB: Dragonfly perspective i Robię projekt. Właściciel firmy Wasyluk Projektowanie Kreatywne.

Aneta Duda-Jaśkiewicz - doktorantka na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Kierownik ds. Innowacji w Centrum Nauki Kopernik. Zarządza zespołem Laboratoriów i buduje nową przestrzeń edukacyjno-badawczą czyli Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Ponadto jest też Trenerem oraz Moderatorem Design Thinking.