Konsultacje indywidualne dla uczestników projektu

Zgodnie z myślą „Lepiej myśleć wspólnie niż samotnie” zapraszamy wszystkich uczestników projektu do udziału w spotkaniach, których celem jest przeprowadzenie Państwa przez meandry Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej https://zpe.gov.pl/ Dzięki wymianie doświadczeń uczymy się od siebie wzajemnie i poszerzamy wiedzę. Współpraca daje nam poczucie bezpieczeństwa, a w konsekwencji pomaga w uzyskaniu zamierzonego efektu.

Prowadząca: Marlena Kowalska

Nauczyciel - konsultant w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli. Lider w projekcie Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość. Autor i prowadząca zajęcia na platformie Moodle OCEN. Legitymująca się certyfikatem: Praca na platformie Moodle - edycja 1., Uczeń badaczem a technologie cyfrowe - rozwijanie kompetencji badawczych uczniów z wykorzystaniem technologii cyfrowych, Rozwijanie kompetencji cyfrowych. Wykorzystanie e-zasobów w nauczaniu i w uczeniu się i inne.

Konsultacje będą odbywały się na platformie Korbank lub telefonicznie we wtorki, środy i piątki od 6 do 21 stycznia 2022 r. Dni i godziny wybierają Państwo indywidualnie w formularzu zgłoszeniowym. Podany link najlepiej skopiować do przeglądarki https://forms.gle/wytXUZHZbZTDbj8Y9

Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego w terminie do 2 dni otrzymają Państwo potwierdzenie udziału w konsultacji.

Osoba do kontaktu:

Marlena Kowalska tel. 693 858 210

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Szanowni Uczestnicy Projektu „OCEN Olsztyn zdalnie razem!”

Dziękujemy za Państwa obecność z nami przez blisko 8 miesięcy. Ze względu na nieprzewidziane trudności projekt został przedłużony do lutego 2022. Obecnie uczestnicy odbywają szkolenie za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Można na niej znaleźć materiały szkoleniowe pogrupowane w 12 modułach. 

Regulamin ORE zobowiązuje uczestników przedsięwzięcia grantowego do odbycia szkolenia obejmującego minimum 5 modułów tematycznych, w tym obowiązkowo:

VI moduł dotyczących działania i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej,

oraz

III moduł - Metodyka edukacji zdalnej.

Wybór pozostałych 3 modułów zależy od Państwa potrzeb oraz specyfiki wynikającej z nauczanych przedmiotów czy etapów edukacyjnych.

Na platformie https://platforma.zpe.gov.pl został umieszczony także przygotowany przez nas pakiet materiałów dydaktycznych opracowany w ramach naszego grantu. Zapraszamy do zapoznania się z: 

  1. Poradnikiem do scenariuszy Stres - do kształcenia na odległość III etap edukacyjny – godziny do dyspozycji wychowawcy klasy.
  2. Scenariuszami – Stres - do kształcenia na odległość – III etap edukacyjny – godziny do dyspozycji wychowawcy klasy.
  3. Scenariuszami – Kreatywne uczenie - do kształcenia na odległość – II-III etap edukacyjny – godziny do dyspozycji wychowawcy klasy.  

W razie pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wciąż mogą Państwo obejrzeć nagrania z webinarów projektowych na naszym 


Konferencja podsumowująca I część projektu odbyła się 28 września 2021 r. Nagranie dostępne na naszym 


Działo się we wrześniu

We wrześniu rozmawialiśmy o innowacjach w szkole i przedszkolu

WEBINARY

24 września 2021 piątek 18.00 - 19.30 

Integracja sensoryczna w pracy nauczyciela

Kinga Piotrowska - pedagog, oligofrenopedagog, tyflopedagog, nauczyciel, wychowawca, terapeuta komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC, terapeuta pedagogiczny, terapeuta Integracji Sensorycznej, terapeuta ręki I i II stopnia, trenere TUS, muzykoterapeuta, szkoleniowiec.

27 września 2021 poniedziałek 17.30 - 19.00

Radość daje rozwój!

Kamila Kaliszewska - Siwek - psycholożka od lat pomagająca dzieciom i ich rodzicom w regionie warmińsko- mazurskim.

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

22 września 2021 środa 17.30 - 19.00

Optymizm mimo wszystko!

Joanna Białobrzeska - to, o czym mówi i pisze, poprzedza obserwacjami i rozmyślaniami nad najlepszymi metodami uczenia i wychowywania dzieci: nie ma teorii bez praktyki, program jest dobry, jeśli jest realizowany i prowadzi do osiągnięcia zakładanego celu. Zadziwia zasobami sił, a dodatkowo zaraża nimi innych. Imponujący dorobek Joanny Białobrzeskiej tworzy przede wszystkim własna, duża rodzina. Jest żoną Piotra Białobrzeskiego, wydawcy i pedagoga, mamą czworga dzieci, babcią czworga maluchów. Ten największy dorobek dopełniają stworzone od podstaw placówki Didasko: wydawnictwo, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. Minęło ćwierć wieku, odkąd nie zmienia kursu na tworzenie i popularyzowanie mądrych, efektywnych, ciekawych form edukacji. Prowadziła m.in. program kulinarno-edukacyjny „Kuchcikowo” w TVP. Obecnie współtworzy audycję radiową „Wychowywać, ale jak?” w Radiu Warszawa. Napisała ponad 100 książek, w większości są to materiały do edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. I kilka razy więcej artykułów prasowych, programów, projektów. Organizuje festiwale tematyczne i akcje charytatywne oraz konferencje (m.in. „Miejmy odwagę uczyć i wychowywać”) i warsztaty dla nauczycieli w całym kraju, a także za granicą. Każde takie wydarzenie to wiele spotkań.

23 września 2021 czwartek 17.30 - 19.00

Szkoła pod lupą dobrostanu - kreatywna konfrontacja

Małgorzata Taraszkiewicz i Zuzanna Taraszkiewicz

30 września 2021 czwartek 17.30 - 19.00

Rozwiązywanie konfliktów metodą kręgów socjokratycznych

Maja Mazur - Wiceprezes Fundacji Każdy Ważny. Od 12 lat pracuje z rodzicami, dla rodziców i dzieci, od 4 lat prowadzi warsztaty dotyczące relacji w rodzinie. Organizuje spotkania dla rodziców, rodzin z dziećmi, a także warsztaty dla małych odkrywców relacji. NVC (porozumienie bez przemocy) i Rodzicielstwo bliskości jest tym, czym żyje od 14 lat, a największym polem do doświadczania tego jest bycie mamą czwórki potomków.


Działo się w sierpniu

Tematem przewodnim miesiąca było: "Uczenie się i neuroedukacja". Rozmawialiśmy także o dysleksji, stresie i relacjach

WEBINARY

23 sierpnia 2021 poniedziałek 18.00 - 19.30 

Strategie uczenia się dla dzieci z dysleksją

Dorota Lubas - dyrektorka i właścicielka poradni psychologiczno – pedagogicznej „Pracownia Rozwoju i Terapii Kreska”. Z wykształcenia mgr resocjalizacji, pedagog specjalny, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od 23 lat związana zawodowo ze środowiskiem dzieci i młodzieży – również niepełnosprawnych. Twórczyni autorskich programów terapeutycznych i edukacyjnych. Jest autorką "Opowieści terapeutycznych" dla dzieci oraz pierwszego w Polsce kursu online Multisensoryczny Trening Płynności Czytania dla dzieci z dysleksją i ryzyka dysleksji. Specjalizuje się w problematyce dysleksji i trudności szkolnych.

24 sierpnia 2021 wtorek 17.30 - 19.00 oraz 26 sierpnia 2021 czwartek 17.30 - 19.00

Edukacja to relacja ... O co tu chodzi?

Magdalena Sulińska - pedagog wczesnoszkolny i przedszkolny. Obecnie wychowawczyni klasy 1 i klasy 2. Przez ponad 15 lat prowadziła miejsca edukacyjne, takie, które kierują się porozumiem bez przemocy, ekologią, w których dzieci wraz z dorosłymi tworzyły wspólnotę i nieskrępowanie odkrywały swój potencjał. Była również przez kilka lat wykładowczynią w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na studiach pedagogicznych. Prowadzi konsultacje dla rodziców oraz szkolenia z nauczycielami w zakresie ich wychowawczych kompetencji. Wspiera, doradza i cieszy się każdym uśmiechem rodzica i dziecka. Ostatnie lata poświęciła na działania w fundacjach zajmujących się zmianami w obrębie edukacji. Doświadczenie z obserwacji różnych szkół polskich i zagranicznych (Stany Zjednoczone, Finlandia), szkolenia i rozmowy z nauczycielami, praktykę pracy ze studentami oraz poznawanie i prowadzenie szkół alternatywnych stara się wykorzystać w pracy nad stworzeniem miejsca idealnego dla potrzeb naszych dzieci. Marzy o nowej szkole na miarę XXI wieku.Prywatnie szczęśliwa mama dwóch wspaniałych nastolatek Marysi (16 lat) i Zosi (12 lat) oraz opiekunka kotki Stefci. Lubi sport, jeździ na rowerze, rolkach, łyżwach, nartach, biega i praktykuje jogę. Uwielbia rozwijać swoje zainteresowania psychologiczno – pedagogiczne i czytać szwedzkie kryminały.

27 sierpnia 2021 piątek 17.30 - 19.00

Zdolne dzieci płaczą więcej ...

Barbara Beuth – psycholog społeczny, trener rozwoju osobistego, specjalistka ds. kontaktów interpersonalnych. Ukończyła Uniwersytet Opolski oraz wrocławską Szkołę Trenerów MODERATOR. Na co dzień prowadzi firmę Studio Działań Kreatywnych. Od wielu lat działa także aktywnie w środowisku organizacji pozarządowych na Opolszczyźnie i nie tylko, realizując projekty edukacyjne i artystyczne. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, również w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także szkolenia dla nauczycieli. Jako trener zajmuje się przede wszystkim komunikacją interpersonalną, budowaniem poczucia własnej wartości i kreatywnością, a także zagadnieniami związanymi z autoprezentacją, wystąpieniami publicznymi i pracą z głosem. Prowadzi także zajęcia artystyczne i arteterapeutyczne z dziećmi i młodzieżą. Oprócz działalności edukacyjnej jest stale związana ze sceną, jako wokalistka, autorka piosenek, konferansjer, lider grup artystycznych i animator wydarzeń kulturalnych. Od 4 lat prowadzi także autorską audycję na antenie Radia Opole.

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

25 sierpnia 2021 środa 17.30 - 19.00

Koherencja - gdzie to jest?

Małgorzata Taraszkiewicz i Zuzanna Taraszkiewicz

30 sierpnia 2021 poniedziałek 17.30 - 19.00

Nawyki warte edukacji - zacznij od najmniejszego

Paweł Aleksandrowicz – zafascynowany myśleniem. Wśród pięciu top talentów wg. Gallupa najbardziej lubi rozwijanie innych i intelekt. Od lat zajmuje się tworzeniem warunków do rozwoju poprzez tworzenie i prowadzenie długoterminowych projektów. Doświadczenie zdobywał w obszarze edukacji (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji 2000-2007, Fundacja Legii (2015-2021) jak i zarządzania projektami (Spółka PL.2012 – przygotowanie wolontariatu w Polsce podczas Euro 2012). Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Szkoły Trenerów Biznesu SET. Uwielbia czytać i bawić się słowami. Spośród swoich doświadczeń rozwojowych najbardziej ceni pracę jako wolontariusz w domu dziecka w Armenii. Wierzy w rozwój, który może zacząć się każdego dnia. Z grupą przyjaciół działa w edukacyjnej Fundacji „Timszel”.

31 sierpnia 2021 wtorek 17.30 - 19.00

O stresie i koncentracji

Barbara Wilczyńska - nauczycielka języka polskiego, historii, WOS, socjoterapeutka. Przez 7 lat pracowała jako trener personalny i doradca dietetyczny, a także trener kompetencji miękkich. Prywatnie dumna mama 20 - i 16 - latki oraz posiadaczka 2 psów, świnki wietnamskiej, kota i kaczki. Jako nauczyciel o stresie i koncentracji wie wszystko... Jako trener wie, jak z nim walczyć.


Działo się w czerwcu

W czerwcu zaprosiliśmy Was na cykl webinariów i spotkań doradczych z motywem przewodnim Kreatywność i myślenie projektowe:

WEBINARY 

15 czerwca 2021 wtorek 17.30- 19.00

Design Thinking (wykład)

dr Piotr Wasyluk - adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii (Wydział Humanistyczny, Instytut Filozofii) Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista i praktyk w zakresie projektowania usług oraz projektowania z wykorzystaniem trendów. Moderator design thinking. Redaktor profili FB @Dragonflyperspective i @Robieprojekt.

24 czerwca 2021 czwartek 17.30- 19.00

Kreatywność w szkole - rozmowa (nie) kontrolowana

Małgorzata Taraszkiewicz, Zuzanna Taraszkiewicz

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

8 czerwca 2021 wtorek 17.30- 19.00

Kreatywne rozwiązywanie problemów (warsztaty)

Michał Malinowski - bajarz, dyrektor Muzeum Bajek, baśni i opowieści.

10 czerwca 2021 czwartek 17.30- 19.00

Sketchnoting, myślenie wizualne, myślografia (warsztaty cz. 2)

Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog: doradca personalny i zawodowy. Absolwenta Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych coaching i mentoring na Wyższej Szkole Teologiczno – Społecznej w Warszawie. Pionierka w propagowaniu myślenia wizualnego (visual thinking) w edukacji. Autorka książki "Myślografia". Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli i studentów. Właścicielka marki eduBAJ, założycielka grupy na Facebooku: MYŚLOGRAFIA. Autorka publikacji: Myślografia – ćwiczenia na start (2018), Mapy myśli. Poradnik dla osób uczących się (2013) oraz artykułów dotyczących edukacji, uczenia się i rozwoju. Publikowała w magazynie: TRENDY – uczenie się w XXI w., Awangarda w edukacji, Gazeta Szkolna, Szkoła Jazdy, Życie Szkoły oraz na portalu edukacyjnym edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP. Zaprasza do obejrzenia kanału MYŚLOGRAFIA na YT oraz kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

17 czerwca 2021 czwartek 17.30- 19.00

Design Thinking (warsztaty)

dr Piotr Wasyluk - adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii (Wydział Humanistyczny, Instytut Filozofii) Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Specjalista i praktyk w zakresie projektowania usług oraz projektowania z wykorzystaniem trendów. Moderator design thinking. Redaktor profili FB @Dragonflyperspective i @Robieprojekt.

 


Działo się w maju

Motywem przewodnim miesiąca były Specjalne Potrzeby Edukacyjne. Zaprosiliśmy Was na:

WEBINARY 

13 maja 2021 czwartek 17.30- 19.00

Czuję, bo potrzebuję

Maja Mazur - Wiceprezes Fundacji Każdy Ważny. Od 12 lat pracuje z rodzicami, dla rodziców i dzieci, od 4 lat prowadzi warsztaty dotyczące relacji w rodzinie. Organizuje spotkania dla rodziców, rodzin z dziećmi, a także warsztaty dla małych odkrywców relacji. NVC (porozumienie bez przemocy) i Rodzicielstwo bliskości jest tym, czym żyje od 14 lat, a największym polem do doświadczania tego jest bycie mamą czwórki potomków.

24 maja 2021 poniedziałek 17.30- 19.00

Czy książka bardziej "psuje" wzrok niż komputer? Czy wszystkie dzieci korzystające z urządzeń elektronicznych mają problem z koncentracją? Po jakich objawach rozpoznać zaburzenia neuromięśniowe?

dr Szymon Zielonka - Zajmuje się optometrią pediatryczną w klinice okulistycznej w Warszawie. Prowadzi zajęcia ze studentami i szkolenia dla firm. Programuje aplikacje do rehabilitacji i usprawnienia funkcji wzrokowych. W wolnych chwilach prowadzi bloga „Tata optometrysta” na Facebooku, gra na basowej viola da gamba i fortepianie.

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

6 maja 2021 czwartek 17.30- 19.00

Sketchnoting, myślenie wizualne, myślografia (warsztaty)

Agata Baj - pasjonatka edukacji jako nieustannego uczenia się i rozwoju, trener efektywnych technik uczenia (się), z wykształcenia pedagog: doradca personalny i zawodowy. Absolwenta Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych coaching i mentoring na Wyższej Szkole Teologiczno – Społecznej w Warszawie. Pionierka w propagowaniu myślenia wizualnego (visual thinking) w edukacji. Autorka książki "Myślografia". Projektuje i prowadzi szkolenia z zakresu efektywnych metod nauczania i uczenia się. Prowadzi zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli i studentów. Właścicielka marki eduBAJ, założycielka grupy na Facebooku: MYŚLOGRAFIA. Autorka publikacji: Myślografia – ćwiczenia na start (2018), Mapy myśli. Poradnik dla osób uczących się (2013) oraz artykułów dotyczących edukacji, uczenia się i rozwoju. Publikowała w magazynie: TRENDY – uczenie się w XXI w., Awangarda w edukacji, Gazeta Szkolna, Szkoła Jazdy, Życie Szkoły oraz na portalu edukacyjnym edunews.pl. Związana z grupą SuperBelfrzy RP. Zaprasza do obejrzenia kanału MYŚLOGRAFIA na YT oraz kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

14 maja 2021 piątek 17.30- 19.00

Techniki koncentracji, budowanie spokoju i rezyliencji (warsztaty)

Jagna Grabowska - certyfikowana instruktorka medytacji. Ukończyła Instruktorski Kurs Medytacji i Uważności u Macieja Wieloboba oraz kurs Mindfulness MBSR (Program Redukcji Stresu oparty na Uważności) wg J.K. Zinna. Prywatnie spełnia się jako żona i mama, pasjonatka jogi, jazzu oraz dzikiej natury.

28 maja 2021 piątek 17.30- 19.00

Specjalne potrzeby - obserwacja diagnostyczna

Małgorzata Taraszkiewicz i Zuzanna Taraszkiewicz


Działo się w kwietniu

Hasłem miesiąca był temat „Słowo ma moc - o komunikacji i motywacji”.

WEBINARY

20 kwietnia 2021 wtorek 17.30- 19.00

Każdy ma swój Mont Everest!

Piotr Cieszewski - biznesmen i himalaista, mówca motywacyjny

29 kwietnia 2021 czwartek 17.30-19.00

Komunikacja pełna pułapek: błędy, potknięcia, fałszywe założenia, nieuprawnione hipotezy…

Małgorzata Taraszkiewicz, Zuzanna Taraszkiewicz

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

13 kwietnia 2021 wtorek 17.30-19.00

Structogram - jak lepiej zrozumieć innych i siebie.

Ewelina Strawa - trener mentalny, trener metody STRUCTOGRAM®

15 kwietnia 2021  czwartek 17.30-19.00 

Wizaż jako forma komunikacji.

Ola Kułak - wizażystka w produkcjach filmowych

27 kwietnia 2021 wtorek 17.30-19.00

Świat jest pełen opowieści.

Michał Malinowski - bajarz, dyrektor Muzeum Bajek, baśni i opowieści


Działo się w marcu

W marcu zajmowaliśmy się DOBROSTANEM nauczycieli z różnych stron. Zaprosiliśmy Was na:

WEBINARY

Dobrostan - czy znajdę go w sieci?

Małgorzata Taraszkiewicz, Zuzanna Taraszkiewicz

26 marca 2021 r., g. 17.30 - 19.00 

Masterclass. Jak dobrze wyglądać w kamerze on-line?

Dr Monika Górska 

30 marca 2021 r., g. 17.30 - 19.00

SPOTKANIA DORADCZE i WARSZTATOWE

Nauczyciel jak aktor - jak dbać o dobry przekaz on-line? 

Edyta Bełza i Kamil Wodka – aktorzy znani z serialu „Na sygnale”

16 marca 2021 r., g. 17.30 - 19.00 nagranie można obejrzeć TUTAJ

Nauczyciel jak aktor - jak dbać o swoją kondycję podczas wielogodzinnych występów

Edyta Bełza i Kamil Wodka – aktorzy znani z serialu „Na sygnale”

23 marca 2020 r., g. 17.30 - 19.00 (linki do rejestracji i do wydarzenia prześlemy Wam pocztą elektroniczną)

Tajemnica pięknego wyglądu nauczyciela (joga twarzy) - prosto z egzotycznych krajów

Ewa Kuczyńska 

25 marca 2021 r., g. 17.30  - 19.00


Działo się w lutym

We czwartek 25 lutego br. rozpoczęliśmy oficjalnie projekt Konferencją Inaugurującą.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji umieszczonego na naszej stronie 

 https://www.facebook.com/105165114576941/videos/779272356021348

 


Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli realizuje grant dofinansowany z Funduszy Europejskich „OCEN Olsztyn zdalnie razem!” w ramach projektu grantowego „Wsparcie placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych w realizacji zadań związanych z przygotowaniem i wsparciem nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość” realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Celem projektu jest podniesienie jakości doskonalenia i wsparcia udzielonego nauczycielom prowadzącym zdalną edukację w przedszkolach i szkołach przez kadrę placówek doskonalenia nauczycieli i bibliotek pedagogicznych. Dofinansowanie projektu z UE: 97 427,68 ZŁ