Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Chcemy być z Wami w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Podjęliśmy próbę zebrania w jednym miejscu, najciekawszych naszym zdaniem propozycji związanych z kształceniem na odległość. Poniżej prezentujemy, z pewnością niekompletną, listę Otwartych Zasobów Edukacyjnych pozwalających na ich szerokie wykorzystywanie – bez przeszkód technologicznych ani prawnych – w pracy edukacyjnej, ale też w  osobistym rozwoju zawodowym. Część z tych zasobów jest Państwu z pewnością znana, niemniej będzie nam miło, jeśli przyjrzą się Państwo poniższej liście i skorzystają z zachęty. Zapraszamy do kontaktów i sugestii. Lista będzie systematycznie rozwijana. Życzymy zdrowia i optymizmu.

Zespół OCEN.

Narzędzia do prowadzenia darmowych wideokonferencji, rozmów audio i webinarów oraz do współpracy:

FreeConferenceCall.com

ZOOM

Cisco Webex - wirtualna klasa

Genially

Jak bezpiecznie korzystać z wideokonferencji?

Scenariusze lekcji, porady, teksty eksperckie, nagrania z webinariów dotyczących edukacji zdalnej

https://wszechnica.org.pl

     Wykłady w internecie. Ponad 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe w formie zapisów wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.

https://polona.pl

     Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA. Udostępnia zdjęcia archiwalne, zdigitalizowane ryciny, starodruki. Część w domenie publicznej.

https://otwartezasoby.pl

     Katalog otwartych zasobów od grafik i zasobów dziedzictwa narodowego po scenariusze lekcji, e-podręczniki.

https://www.classdojo.com/

Darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

https://pl.khanacademy.org/

     Khan Academy strona znana najbardziej dzięki popularnym wideo na YouTube na każdy temat i z każdego przedmiotu szkolnego, na każdym poziomie. Akademia Khana to również narzędzie online i aplikacje mobilne do uczenia się i rozwiązywania zadań. Strona, aplikacja mobilna i wiele treści.

https://3dprint.nih.gov/learn

     Szczegółowe wskazówki, jak projektować i drukować dokładne modele molekularne 3D przy użyciu oprogramowania open source. NIH 3D Print Exchange oferuje modele w formatach, które są kompatybilne z drukarkami 3D, i oferuje unikalny zestaw narzędzi do tworzenia i udostępniania modeli do druku 3D.

https://mapchart.net/

     Stwórz własną mapę świata, Europy, obu Ameryk, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i nie tylko, korzystając z wybranych kolorów i opisów. 

http://maps.stamen.com/#watercolor/12/37.7706/-122.3782

     Idealne miejsce w sieci, w którym nie tylko wygenerujesz mapę dowolnego miejsca (o ile jest ono na mapach z OpenStreetMap) w kilku stylach. 

http://open.esa.int/

     Wolne materiały Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

https://quizlet.com/pl/teachers

     Quizlet dla nauczycieli. Angażuj swoich uczniów w klasie i poza nią poprzez interaktywne materiały do nauki oraz zabawy i gry edukacyjne. 

https://www.szkolazklasa.org.pl/materialy/alfa-narzedzie-pracy/

     „Szkoła z klasą”. Wspiera i łączy nauczycieli. Razem z nimi rozwija i sprawdza nowoczesne metody pracy. Pomaga wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach.

http://www.kopernik.org.pl Centrum Nauki Kopernik proponuje:

     Zrób sobie Kopernika i eksperymentuj w domu. Codziennie podpowiadamy jak… 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/eksperymentuj-w-domu/

     Kurs Majsterkowania. W każdy poniedziałek i piątek nowe wyzwanie. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/kurs-majsterkowania/

     Patrz w gwiazdy. Uchylamy nieba w każdy wtorek, czwartek i sobotę. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/patrz-w-gwiazdy/

     Zrób to z nami. Niektóre doświadczenia wymagają czasu. Przeprowadźmy je razem. Sprawdzimy, czy wszyscy uzyskamy taki sam efekt. 

http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/zrob-to-z-nami/

 

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/

     Udostępnione gotowe i szczegółowo opracowane pomysły na lekcje dla uczniów szkół podstawowych. Scenariusze powstały na bazie wieloletniej współpracy z naukowcami i specjalistami. 

https://ekreda.pl/doc

     Serwis eKreda umożliwia tworzenie prezentacji wypełnionych po brzegi nie tylko multimediami (plikami wideo, zdjęciami, dźwiękami i animacjami), lecz przede wszystkim różnorodnymi ćwiczeniami interaktywnymi, m.in.: łączeniem odpowiedzi, wypełnianiem pól, zadaniami typu „przeciągnij i upuść”, układaniem odpowiedzi we właściwej kolejności, krzyżówkami i dziesiątkami innych. 

https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/

     „Wolne lektury”. 5571 darmowych utworów, do których masz prawo.

 https://www.eduscience.pl/

     Projekt EDUSCIENCE. Jego pełny tytuł brzmi: „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno - przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”. Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno - przyrodniczych. 

https://padlet.com

     „Tablica wirtualna” Padlet. Wirtualna tablica - tablica informacyjna, narzędzie do współpracy online poprzez udostępnienie materiałów. Miejsce prowadzenia dyskusji, redagowania wspólnej treści. Teksty, pliki, zdjęcia, linki do stron www, filmów (youtube), grafik. Konieczna rejestracja nauczyciela w aplikacji. Uczniowie nie muszą zakładać kont.

https://learningapps.org

     Interaktywne ćwiczenia “Learning Apps”. Tworzenie i udostępnianie interaktywnych aplikacji.